Strażacy w Polsce inwestują w elektryki. Czy to dobry ruch?

Strażacy w Polsce inwestują w elektryki. Czy to dobry ruch?
fot. KW PSP Szczecin
06.12.2023

Ostatnio odebraliśmy dobrą wiadomość od Państwowej Straży Pożarnej. W ramach nowego projektu modernizacyjnego, strażacy zakupili pięć nowych samochodów elektrycznych. To kolejny krok w kierunku zrównoważonej mobilności i ochrony środowiska.

Nowe pojazdy to cztery Citroëny e-C4X z akumulatorami o pojemności 50 kW oraz jeden Hyundai Ioniq5 z akumulatorem 77 kW. Inwestycja pochłonęła blisko 1,1 miliona złotych. Te elektryczne samochody są wyposażone w zaawansowane technologie, które pomogą strażakom w codziennej służbie.

Dlaczego strażacy zdecydowali się na samochody elektryczne? Przede wszystkim z powodu korzyści środowiskowych. Elektryczne pojazdy nie emitują spalin, co przyczynia się do poprawy jakości powietrza i zmniejszenia hałasu w miastach. Ponadto, niższe koszty eksploatacji i konserwacji sprawiają, że samochody elektryczne są coraz bardziej atrakcyjne dla służb ratowniczych.

Jednak warto zauważyć, że pożary samochodów elektrycznych stanowią nowe wyzwanie dla strażaków. W 2022 roku polska straż pożarna odnotowała 7 pożarów samochodów elektrycznych, w tym 2 podpalenia. Porównując to z 8333 pożarami samochodów spalinowych, widać, że ryzyko pożaru w przypadku pojazdów elektrycznych jest stosunkowo niskie . Mimo to, strażacy muszą być odpowiednio przeszkoleni, aby radzić sobie z ewentualnymi incydentami.

Projekt zakupu samochodów elektrycznych przez strażaków to ważny krok w kierunku zrównoważonej przyszłości. 

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie