Nowe systemy bezpieczeństwa w samochodach

Rozwój technologii bezpieczeństwa w samochodach jest jednym z najważniejszych aspektów przemysłu motoryzacyjnego. Dzięki ciągłym innowacjom i badaniom naukowym, pojazdy stają się coraz bezpieczniejsze zarówno dla kierowców, jak i pasażerów oraz innych uczestników ruchu drogowego.
Nowe systemy bezpieczeństwa w samochodach
18.10.2023

Systemy awaryjnego hamowania (AEB)

System awaryjnego hamowania (ang. Autonomous Emergency Braking – AEB) stanowi jedną z najważniejszych innowacji w dziedzinie bezpieczeństwa drogowego. Ta zaawansowana technologia wykorzystuje czujniki radarowe i kamery, aby monitorować otoczenie samochodu. Jeśli wykryją one potencjalne zagrożenie z przodu, automatycznie zatrzymują pojazd lub włączają ostrzeżenie dla kierowcy. Systemy awaryjnego hamowania znacznie zmniejszają ryzyko kolizji, szczególnie w warunkach miejskich.

Asystent pasa ruchu (LKA)

Asystent pasa ruchu (ang. Lane Keep Assists – LKA) to technologia, która pomaga kierowcom utrzymać pojazd na właściwej drodze. Jest to system stabilizacji toru, zapobiegający przypadkowemu zjechaniu, który wykorzystuje kamery do monitorowania linii na drodze i w razie potrzeby koryguje tor jazdy. Asystent pasa ruchu jest szczególnie przydatny na dłuższych trasach, gdzie zmęczenie kierowcy może prowadzić do wzmożonej nieuwagi.

Asystent martwego pola (BSD)

Asystent martwego pola (ang. Blind Spot Detection – BSD) to system wspierający kierowców w identyfikacji pojazdów, które znajdują się w najbliższym obszarze, aczkolwiek nie są widoczne w lusterkach bocznych. Czujniki umieszczone z lewej i prawej strony samochodu monitorują martwe pole i ostrzegają kierowcę, gdy inny pojazd znajdzie się w niebezpiecznej odległości. Niniejsza technologia jest szczególnie przydatna podczas zmiany pasa ruchu lub wyprzedzania innych pojazdów.

System monitorowania uwagi kierowcy (DMS)

Systemy monitorowania uwagi kierowcy (ang. Driver Monitoring Systems – DMS) to coraz bardziej popularna technologia, która śledzi zachowanie i reakcje kierowcy. Jest ona w stanie monitorować m.in. mruganie oczami, ruchy głowy i zmiany ekspresji twarzy. Jeśli czujniki wykryją oznaki zmęczenia lub nieuwagi, mogą wyświetlić ostrzeżenie lub zalecić przerwę.

Systemy bezpieczeństwa dzieci (CRS)

Bezpieczeństwo dzieci jest priorytetem, dlatego nowoczesne samochody wyposażone są w zaawansowane systemy ochrony najmłodszych pasażerów. W ramach CRS (ang. Child Restraint Systems) produkuje się foteliki samochodowe, przeznaczone do bezpiecznego przewożenia niemowląt i małych dzieci. Ich głównym celem jest zapewnienie odpowiedniego zabezpieczenia i ochrony maluchów w przypadku wypadku lub nagłego hamowania.

Systemy monitorowania ciśnienia w oponach (TPMS)

Monitorowanie ciśnienia w oponach jest kluczowe dla utrzymania właściwej przyczepności i bezpieczeństwa na drodze. System TPMS (ang. Tire Pressure Monitoring System) śledzi ciśnienie w oponach i informuje kierowcę o ewentualnych problemach. Dzięki temu można uniknąć wypadków spowodowanych utratą przyczepności na mokrej nawierzchni.

Systemy bezpieczeństwa pieszego (PPS)

Technologie bezpieczeństwa nie ograniczają się tylko do samochodów, ale także do ochrony pieszych. Systemy PPS (ang. Pedestrian Protection System) wykorzystują czujniki i kamery, aby wykrywać pieszych znajdujących się przed samochodem i mogą automatycznie hamować pojazd, aby uniknąć potencjalnej kolizji.

Samochody z nowoczesnymi technologiami bezpieczeństwa

Aktualnie wszyscy producenci zabiegają o to, żeby ich pojazdy wyróżniały się ponadprzeciętnym bezpieczeństwem. Świetnym przykładem jest Renault, które niniejszą kwestię traktuje priorytetowo. Samochody wyprodukowane przez francuski koncern zaopatrzone są w systemy bezpieczeństwa, takie jak:

· aktywny system hamowania awaryjnego (ang. Active Brake Assist System),

· system kontroli martwego pola (ang. Blind Spot Information System),

· system kontrolujący bezpieczną odległość,

· system ostrzegania o nadmiernej prędkości z funkcja wykrywania znaków drogowych (ang. Traffic Sign Recognition – TSR),

· system wykrywania zmęczenia kierowcy,

· system kontroli pasa ruchu,

· system utrzymywania pasa ruchu.

Systemy bezpieczeństwa w autach – podsumowanie

Wraz z upływem lat auta stają się coraz bezpieczniejsze. Dzięki nowym, zaawansowanym technologiom chronieni są nie tylko podróżujący samochodem, ale również inni uczestnicy ruchu, jak np. piesi. Bezpieczeństwo to kluczowy aspekt rozwoju motoryzacji, dzięki któremu możliwa jest redukcja liczby groźnych wypadków drogowych.

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie