Nowe BMW X5 Li. Ty poczytaj, Chińczycy pojeżdżą, Europa nie

BMW X5 (obecnie IV generacja) nie kojarzy się z ciasnym samochodem, w końcu mówimy o SUV’ie klasy E. W Chinach jednak dostępna jest wersja Li, która jest po prostu od pierwowzoru dłuższa. Ów „jamnik” przeszedł lifting.
Nowe BMW X5 Li. Ty poczytaj, Chińczycy pojeżdżą, Europa nie
bmw
28.08.2023
Wojciech Sontowski

Podejście do tylnej kanapy w Azji Wschodniej jest zgoła odmienne niż w Europie. Na Starym Kontynencie wiele osób chce być kierowcami, marzy o zrobieniu prawa jazdy jak najszybciej i wożeniu się samochodem. Za to w zakorkowanych Chinach czy Japonii posiadanie szofera i bycie pasażerem z tyłu jest wartością dodaną i stąd taka popularność tam dłuższych wariantów pojazdów.

Po tym krótkim wstępie pora do rzeczy, a rzeczą tutaj jest odświeżone BMW X5 Li LCI. Wyjaśnijmy najpierw literowe oznaczenia – „Li”, jak już napisano, oznacza wersję wydłużoną, natomiast „LCI” jest skrótowcem wyrażenia „Life Cycle Improvement” i tłumaczy się to jako „lifting”. Li LCI to wydłużona wersja po liftingu.

Coś między X5 a X7

Czasami wydłużanie samochodu sprawia, że wygląda pokracznie i szkaradnie (skrajny przykład: Fiat 125p Jamnik), jednak w BMW zrobiono to w naprawdę ciekawy sposób, upodabniając nieco X5 do większego kuzyna X7. Wydłużono o 13 cm rozstaw osi, z czego całe 13 cm zagospodarowano na więcej miejsca dla pasażerów z tyłu.

Silniki te same

Warto dodać, że od debiutu do liftingu minęło raptem 1,5 roku, Li pojawił się bowiem w marcu 2022 r. Co ciekawe, większe nadwozie nie równa się mocniejszy silnik, standardem bowiem jest benzynowa jednostka 2.0 z czterema cylindrami o mocy 258 KM i przyspieszeniu 0-100 km/h w 7 sekund. W opcji sześciocylindrowe 40i.

Najbardziej według nas kontrowersyjnym elementem większej X5 jest czerwone obicie foteli i kanapy. Z jednej strony wygląda to fajnie, ale jak się patrzy dłużej, to wzrok powoli zaczyna chcieć odlecieć na bok, bo dodaje to takiej naprawdę sztucznej elegancji. Chcemy jednak uspokoić – nie musicie się nad tym zastanawiać. X5 Li nosa poza chiński rynek nie wyściubi.

Polecane wideo

Nowe BMW X5 Li. Ty poczytaj, Chińczycy pojeżdżą, Europa nie
Nowe BMW X5 Li. Ty poczytaj, Chińczycy pojeżdżą, Europa nie - zdjęcie 1
Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie