Liczba sprzedanych aut w Polsce w lipcu. Lider nie zaskoczył

Znamy już wszystkie dane i statystyki dotyczące liczby sprzedanych nowych aut w Polsce w lipcu. Nie otwieramy jeszcze szampanów, ale tendencja wygląda na optymistyczną.
Liczba sprzedanych aut w Polsce w lipcu. Lider nie zaskoczył
cupra
17.08.2023
Wojciech Sontowski

Zwykle rok porównuje się do roku, a półrocze do półrocza, więc jako odniesienie weźmy sobie pierwszą połowę 2022 r., która...była fatalna. Dość powiedzieć, że w lipcu 2023 r. Polacy zakupili łącznie 36.388 samochodów osobowych, co w porównaniu z lipcem ub. Roku daje wzrost o 4,9%. W skali całego półrocza – wzrost o 11,3% (obecnie 275.061 aut).

Z tych badań można wyciągnąć trzy ogólne wnioski – po pierwsze tempo zwolniło, względem drugiego półrocza 2022 r., na co wpływ może mieć jednak okres wakacyjny, po drugie można zaobserwować zwiększoną dostępność danych modeli, a po trzecie zakupy do flot rosną kosztem zakupów indywidualnych.

Polacy kochają Toyoty

Jeśli rozbijemy sobie owe auta na marki, to lider absolutnie nas nie zaskakuje, jest nim bowiem cały czas Toyota z dorobkiem 6066 sprzedanych w lipcu aut. Za nim plasuje się potentat klasy budżetowej, czyli Skoda (4183) oraz Kia (3316). Jest to siódmy miesiąc roku i siódmy raz podium pozostaje bez zmian.

Podobnie wygląda rozbicie na modele, palmę pierwszeństwa dzierży na ten moment Toyota Corolla, którą Polacy zakupili w ilości 1910 egzemplarzy i nie wygląda, by miejsce 1. miało się zmienić. Plecy Corolli oglądają Skoda Octavia oraz druga z Toyot, Yaris. Ciekawostką jest miejsce 9., które z dorobkiem 584 samochodów zajmuje zupełna nowość, czyli Cupra Formentor.

W porównaniu do pierwszego półrocza 2022 r. najwięcej zyskał Lexus, który sprzedał o ponad 139% więcej nowych samochodów, a do najmniej udanych ten okres może zaliczyć Ford, którego sprzedaż spadła o ponad 28%.

Koreańczyk urósł, Francuz spadł

Natomiast na rynku samochodów dostawczych rządzi na ten moment Renault (7778 samochodów w półroczu) przed Fordem (5628) i Fiatem (4374). W modelach prym sprawuje Renault Master, potem są Iveco Daily i Fiat Ducato. Największym zaskoczeniem w dziedzinie „dostawczaków” jest SsangYong, który w porównaniu do półrocza 2022 r. zanotował wzrost o prawie 616%.

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie