Premiera Astona Martina DB12 Volante. Też możesz być jak James Bond

Niedawno Aston Martin zaprezentował model DB12. Teraz przyszła pora na jego wersję bez dachu, czyli DB12 Volante. Samochód wyjątkowy, ponieważ rozwijający prędkość nawet 325 km/h. Bez dachu.
Premiera Astona Martina DB12 Volante. Też możesz być jak James Bond
aston martin
16.08.2023
Wojciech Sontowski

Volante po hiszpańsku oznacza kierownicę, niemniej w języku Aston Martina Volante to wersja kabrio. DB12 Volante, jak napisano w leadzie, jest wyjątkowe, bo oprócz szybkości, gwarantuje również aż 4 miejsca w środku, niemniej najwygodniej będzie tylko dwójce z przodu.

Jedyne, co stracicie, to dach

Osiągi ten samochód ma niebagatelne, rozpędza się bowiem do „setki” w czasie 3,7 s, a najszybciej pojedziemy nim aż 325 km/h, co oznacza, że wersja bez dachu nie straciła nic w porównaniu do wersji ze stałym dachem. Nadwozie jest sztywniejsze w porównaniu do poprzednika – DB11 Volante – o 5%.

Jeśli nie lubimy „machać” lewarkiem skrzyni biegów, to naturalnie nie musimy, w DB12 Volante zamontowana jest bowiem automatyczna ośmiobiegowa. Wyjątkowo sportowe są także hamulce, o średnicy tarcz 400 i 360 mm, które możemy także zamówić z włókna węglowego, przez co nasz pojazd będzie lżejszy do 26 kg.

680 KM i 800 Nm. Nie, nie są to wymyślone przeze mnie liczby, a wartości, jakie gwarantuje napędzający Astona silnik V8 (niestety V12 nie ma i nie będzie). Jeśli chodzi o dach, to nie jest on tylko, bo musi być, ale naprawdę spełnia swoją rolę i dzięki ośmiu warstwom zapewnia dobrą izolację od warunków termicznych.

Na początku lepiej z dachem

Standardowo jest koloru czarnego, ale można dokupić niebieski, czerwony lub srebrny. Składa się szybko, bo jedynie w 14 sekund na postoju lub w trakcie jazdy, gdy prędkość nie przekracza 50 km/h. Jeśli chcecie to zrobić nie siedząc w samochodzie, to wystarczy, że naciśniecie przycisk na kluczyku.

Cen na ten moment nie znamy, niemniej dowiemy się pewnie jeszcze w tym roku, bowiem jeszcze w 2023 r. ujrzymy go na brytyjskich ulicach. Trzeba przyznać, że firma z Gaydon ma wyczucie czasu, nie ma bowiem lepszej pory roku na kabriolet niż zima.

Polecane wideo

Premiera Astona Martina DB12 Volante. Też możesz być jak James Bond
Premiera Astona Martina DB12 Volante. Też możesz być jak James Bond - zdjęcie 1
Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie