Lubicie japońską motoryzację i szybką jazdę, ale macie żonę i dzieci? Sprawdźcie Toyotę Estimę Rise-R TT [retro]

Topline to japońska firma tunerska, która specjalizuje się w przerabianiu samochodów w stylu lat ‘00 – Need For Speedy, Tokyo Drift itp. Swego czasu na tapet wzięli niecodzienny model, bo przerobili Toyotę Estimę aka Toyotę Previę, czyli...rodzinnego minivana.
Lubicie japońską motoryzację i szybką jazdę, ale macie żonę i dzieci? Sprawdźcie Toyotę Estimę Rise-R TT [retro]
topline
04.08.2023
Wojciech Sontowski

Toyota Estima Rise-R TT to nazwa projektu, który powstał, gdy w swoje ręce Estimę wzięło Topline. Pomysł nad wyraz szalony, ponieważ w Polsce znamy możliwości tunerów, którzy zabierali się za Polonezy czy Maluchy, ale jednak minivana ciężko sobie wyobrazić w wersji „szpanerskiej”.

Synonim japońskiego tuningu

Topline za Estimę wziął się w naprawdę japońskim stylu. Zamontowano w nim bardzo mocno kojarzący się z tym państwem bodykit – bardzo mocno obniżone nadwozie, całkowicie zmienione progi oraz zderzaki, a także chromowane felgi i zmieniona rura wydechowa. Według nas wyszło bardzo efektownie i nie jest to kiczowate.

Właśnie w latach 2000. Estima Rise-R TT była hitem, jeśli chodzi o zapomnianą już kulturę tuningu, także w Polsce, zdobiąc niejedną okładkę i niejeden plakat. Dostrzec na nim można m.in. pełną, długą listę naklejek z logami różnych firm na szybach, co również jest nieodłącznym elementem tamtych czasów.

Szybki, ale miejski. Duży, ale na tor

Przerobiony pojazd to druga generacja Estimy, która wytwarzana była w latach 2000-2005. Najczęstszym jej wariantem silnikowym była jednostka 3.0 V6 o mocy 220 KM i napędzie na przód bądź 4x4. Niestety nie dysponujemy informacjami, jaki napęd posiada Rise-R TT.

Były też warianty Estimy przygotowane do jazdy po torze, aczkolwiek domyślnie wciąż była sportowym minivanem przeznaczonym do miasta. Minivanem absolutnie (a może absurdalnie?) szalonym i bezsensownym, bo fan sportu nie będzie zainteresowany minivanem, a ojciec rodziny sportowym samochodem. Topline istnieje do dzisiaj i wciąż tuneruje samochody z japońskich ulic.

 

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie