Toyota Land Cruiser terenowa jak nigdy. Przez rok z turbodieslem

W 2024 r. swoją europejską premierę będzie miała dwunasta już odsłona potężnej terenówki Toyoty, będącej jednym z ostatnich aut tego typu na Starym Kontynencie. Pod maską mocarny turbodiesel, hybryda pojawi się w kolejnym roku.
Toyota Land Cruiser terenowa jak nigdy. Przez rok z turbodieslem
toyota
02.08.2023
Wojciech Sontowski

Generacja oznaczona symbolem J300 od jakiegoś czasu zdecydowanie podbiła mocno pro-SUV’owy rynek amerykański, toteż Toyota postanowiła podbić Europę. Oprócz tego Land Cruiser w nowej odsłonie będzie także sprzedawany np. w Australii pod nazwą Prado.

Amerykanin w Europie

Dla fanów amerykańskiej motoryzacji mamy bardzo dobrą wiadomość, Land Cruiser europejski nie będzie się jakoś znacznie różnił od swojej pierwotnej wersji. Oparty na platformie GA-F (autorski pomysł marki), dzięki swojej sztywniejszej ramie o wiele lepiej nadaje się do jazdy w terenie od poprzedników, a do tego nawet na utwardzanej drodze poczujemy się bardziej komfortowo.

Nie jest to jednak typowa klasyczna terenówka na zasadzie – nadwozie, koła, kierownica, 4x4 i w drogę. Kierowca ma do dyspozycji zestaw usprawnień i ułatwień pokroju elektrycznego wspomagania kierownicy, który sprawi, że ta będzie nam mniej odskakiwać i „żyć swoim życiem” na nierównościach.

Nie ujawniono jeszcze pełnej gamy silnikowej LC, wiemy jednak że jako pierwszy na rynek trafi silnik Diesla o pojemności 2,8 l, mocy 201 KM z automatyczną, ośmiobiegową skrzynią. 201 KM to może nie jest jakaś oszałamiająca wartość dla tego typu pojazdu, niemniej Toyota zapewnia, że ich terenówka może holować nawet do 3,5 tony.

Dodano do tego szereg usprawnień, które z Land Cruisera na powrót robią samochód stricte terenowy. Będziemy mogli odłączyć przedni stabilizator, oprócz tego do dyspozycji mamy zaktualizowane systemy Multi-Terrain Monitor i Multi-Terrain Select.

Dla Pana lampy okrągłe czy poziome?

Z zewnątrz będziemy wybierać między dwoma wersjami, które różną się przodem. W USA jako wariant podstawowy sprzedawano ten z okrągłymi lampami przednimi, lamoy poziome były opcją. Na naszym kontynencie będzie dokładnie na odwrót, a wersja z reflektorami w kształcie koła dostępna będzie pod nazwą First Edition w...3 egzemplarzach. Cen obu wariantów nie znamy.

Polecane wideo

Toyota Land Cruiser terenowa jak nigdy. Przez rok z turbodieslem
Toyota Land Cruiser terenowa jak nigdy. Przez rok z turbodieslem - zdjęcie 1
Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie