W bibliotekach znajdziecie różne rzeczy – książki, gazety...dźwięk Jaguara

Większość dużych bibliotek, w Polsce np. wszystkie wojewódzkie, oprócz woluminów papierowych jak książki, gromadzi też elementy związane z najnowszymi technologiami jak audio czy wideo. Nie inaczej jest w przypadku British Library w Londynie, do której zbiorów dołączył właśnie dźwięk silnika V8.
W bibliotekach znajdziecie różne rzeczy – książki, gazety...dźwięk Jaguara
wikipedia // zdjęcie poglądowe
31.07.2023
Wojciech Sontowski

Jednostka, która zapisze się w annałach brytyjskiego bibliotekarstwa to V8 o pojemności 5 litrów ze sprężarką mechaniczną, które montowane było w produkowanym w latach 2013-2022 Jaguarze F-Type. Dzięki temu zabiegowi dźwięk owego silnika zostanie już utrwalony na zawsze i nawet za 100, 200, 300 lat będzie można go odsłuchać bez potrzeby nabycia auta.

Ta decyzja wynika z faktu, że od 2025 r. każdy seryjnie produkowany Jaguar będzie posiadał silnik elektryczny, który przy ogromie zalet ma jednak jedną wadę – nie brzmi jakkolwiek ciekawie (przy czym „ciekawie” to oczywiście kwestia subiektywna). Zapis dźwięku silnika w Bibliotece to nic innego jak prezent od marki dla fanów.

Nagranie "od kuchni"

Jak wygląda proces takiego nagrania? Odbyło się w specjalnie do tego wyciszonej komorze w miejscowości Gaydon leżącej ponad 100 km na północ od Londynu. Aby uzyskać jak najbardziej „typowy” dźwięk zastosowano szereg konfiguracji układów wydechowych oraz tłumików.

W efekcie uzyskano krystalicznie czysty zapis dźwiękowy, w którym nawet laickie ucho usłyszy każdą zmianę biegu czy nawet najdelikatniejsze naciśnięcie pedału gazu. Silnik […] wydaje wyjątkowy dźwięk dzięki skrupulatnej optymalizacji, jaką zastosowaliśmy w całym układzie napędowym chwalił się inżynier dźwięku marki Charles Richardson.

Hołd dla brytyjskich aut

Zapis dźwięku silnika ma też wymiar oczywiście symboliczny, jako że dopełnia kolejną epokę – epokę silników benzynowych i diesla – w historii brytyjskiej motoryzacji. Historii, która ostatnimi czasy przeżywa ciężkie chwile, bowiem jeszcze 20 lat temu nawet na polskich drogach szło spotkać Rovery lub Mini, a obecnie nawet na brytyjskich ulicach miast przeważają samochody zagraniczne.

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie