40 lat minęło jak jeden dzień. Volkswagen świętuje urodziny Jetty GLI

W 1979 r. Volkswagen wypuścił „Golfa w wersji sedan”, czyli model Jetta. 5 lat później, wciąż w ramach I generacji, fabrykę opuściły Jetty w usportowionej wersji GLI. Z okazji urodzin tej ostatniej, Volkswagen wypuścił limitowaną wersję obecnej, siódmej generacji małego sedana.
40 lat minęło jak jeden dzień. Volkswagen świętuje urodziny Jetty GLI
carscoops
25.07.2023
Wojciech Sontowski

Na dzień dobry niestety musimy ostudzić nastroje, Jetta GLI 40th Anniversary Edition (tak nazywa się w pełni omawiany modek) ma być oferowana wyłącznie na rynku amerykańskim i kosztować tam ponad 28.000 dolarów, co przy obecnym kursie oznacza (zachowując umiar, bo jeszcze koszty dostawy itp.) da nam ok. 113.000 złotych.

Wiśnia w czekoladzie

Samochód oferowany będzie w stonowanych odmianach białego (Pure White), szarego (Pure Grey) i niebieskiego (Rising Blue) z czarnymi elementami na lusterkach i czarnymi klamkami drzwi. Czarne będą również grill, spoiler i 18-calowe felgi.

Jeszcze ciekawiej jest, gdy wejdziemy do środka Jetty. Znajdziemy tam bowiem ciekawe, wytłoczone fotele – z czerwonymi szwami – i przepiękny tunel środkowy pokryty wzorem imitującym siatkę. Jak zapowiada niemiecka marka, w każdym osobnym egzemplarzu (!) ten wzór ma być inny.

Nie zapomnimy także, że to edycja urodzinowa. Uchwyty na kubki mają na sobie emblematy „40” i „1984”, „czterdziestka” została także umieszczona na kierownicy, z kolei na progach drzwi znajdziemy element „GLI 40”.

Skoro GLI to usportowiona wersja Jetty, toteż silnik nie może zawieść. Pod maską znajduje się jednostka 2.0 o mocy 228 KM i momencie obrotowym 349 Nm. Zawieszenie także jest skrojone pod samochód sportowy dzięki adaptacyjnym amortyzatorom i sportowemu układowi wydechowemu, jak i mechanizmowi różnicowemu.

Specjał amerykańskiego klienta

Wersja Jetta GLI 40th Anniversary Edition ma być wyprodukowana w nieprzypadkowej liczbie 1.984 sztuk. Pierwsi klienci w USA mają je otrzymać już w lecie z cenami zaczynającymi się na 28.000 dolarów (113.000 złotych). Co ciekawe bazowa Jetta GLI kosztuje 31.000 dolarów, więc nie przepłacimy za ten prezent.

Polecane wideo

40 lat minęło jak jeden dzień. Volkswagen świętuje urodziny Jetty GLI
40 lat minęło jak jeden dzień. Volkswagen świętuje urodziny Jetty GLI - zdjęcie 1
Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie