Piąta część wakacyjnego przewodnika. Kampery kontra przyczepy

Ostatnio, w czwartej części, przypominaliśmy przepisy obowiązujące kierowców jadących z przyczepą kempingową. Dzisiaj jednak sprawdzimy, czy musicie o nich czytać, ponieważ kamper też ma wiele zalet, czasem nawet większych.
Piąta część wakacyjnego przewodnika. Kampery kontra przyczepy
fca
12.09.2023
Wojciech Sontowski

Mobilne wakacje są wciąż bardzo popularną opcją, która co prawda triumfy święciła w czasach poprzedniej epoki i latach 90., niemniej w wielu kurortach nadmorskich wciąż są wyznaczone miejsca dla kamperowiczów, które bynajmniej nie stoją puste. Wynika to z faktu, że, będąc bogatsi o koszty wynajmu pokoju, mamy cały dom pod ręką.

Zależy od sposobu spędzania wakacji

Tak naprawdę kwestia tego, czy wolicie kamper, czy jednak kupujecie przyczepę kempingową, zależy od Was i od tego, jak spędzacie wakacje. Kampery bowiem, jako samochody, nadają się do mobilnego urlopu, kiedy dość często i gęsto się przemieszczacie. Natomiast przyczepy lepiej sprawdzą się w sytuacji, gdy pozostajecie w danym miejscu jakiś czas.

Przyczepa kempingowa z naszym samochodem tworzy tzw. zestaw pojazdów, kamper jest samodzielnym pojazdem. Wzięcie więc ze sobą przyczepy wiąże się z przyswojeniem wielu dodatkowych przepisów drogowych (z naszą pomocą), a także zadbaniem o nasz samochód, by po prostu dał radę dojechać z dodatkowym obciążeniem.

Prawo i komfort po stronie kamperów

Jeśli chodzi o dopuszczalną prędkość maksymalną to naturalnie większość państw pozwala szybciej jechać kamperem, mimo że oba warianty mają identyczną dmc wynoszącą do 3500 kg. Kamperem łatwiej zaparkujemy, z drugiej strony jadąc na wycieczkę spokojnie możemy przyczepę zostawić na parkingu i nie jechać z całym balastem.

O wiele tańsza jest przyczepa od kampera. Średni koszt zakupu przyczepy na Otomoto wynosi ok. 30-40.000 zł, podczas gdy kampery to koszt 10 razy większy. Z drugiej strony kamper jest o wiele łatwiejszy w obsłudze czy po prostu na drodze, tak więc decyzję musicie podjąć wy, bo obie opcje wakacyjne mają i wady, i zalety.

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie