Urodziny Suzuki Hayabusy. Ucieszycie się z prezentu.

Swoje ćwierćwiecze obchodzi flagowy motocykl Suzuki, czyli Hayabusa, swego czasu najszybszy seryjnie produkowany motocykl na świecie. Z tej okazji japońska marka przygotowała jego edycję urodzinową, która wygląda naprawdę efektownie.
Urodziny Suzuki Hayabusy. Ucieszycie się z prezentu.
suzuki
18.07.2023
Wojciech Sontowski

Model GSX1300R miał swoją światową premierę w 1998 r., z miejsca podbijając świat za sprawą swojej naprawdę dużej jak na seryjny motocykl mocy, dopracowanej aerodynamiki oraz dość zadziornego wyglądu. Z tego powodu został przez fanów ochrzczony mianem „Hayabusa”, czyli po japońsku „sokół wędrowny”, najszybsze zwierzę świata (nie, gepard nim nie jest).

Lepsze jest wrogiem dobrego - pomyślało Suzuki

Suzuki postanowiło nie ulepszać nic na siłę, tylko dodawać kolejne elementy dopiero w momencie, gdy byli pewni, że będą konkretnym wzmocnieniem, toteż na drugą generację GSX1300R czekaliśmy do 2007 r., a na obecną do...2021 r. Każda kolejna miała mocniejszy silnik.

Jak z japońskich filmów o ninja

Od 1998 r. sprzedano łącznie 200.000 egzemplarzy Hayabusy. Z okazji 25. urodzin Suzuki wprowadziło w lipcu specjalną, limitowaną edycję Hayabusa 25th Anniversary, którą w Polsce kupimy za 92.900 zł.

Jest ona dość łatwa do rozróżnienia, pomalowana jest bowiem na rzucający się w oczy pomarańczowy kolor z czarnymi elementami, natomiast tarcze hamulcowe i napinacz łańcucha są złote. Na tłumiku i łańcuchu dostrzeżemy emblemat Hayabusa Kanji.

Motocykl napędzany jest czterocylindrowym silnikiem o mocy 190 KM z dwoma kanałami dolotowymi SRAD (Suzuki Ram Air Direct), które kierują strumień powietrza bezpośrednio do filtra powietrza. Suzuki jeździ na oponach Battlax Hypersport S22.

Dźwignie sprzęgła i hamulca kierowca może do woli regulować. Motocykliści zwrócą pewnie uwagę na nisko położony środek ciężkości motocyklu zapewniający większą stabilność podczas jazdy. Zwłaszcza jazdy na trybie 1, najmocniejszym, do wyboru są bowiem 3 tryby pracy silnika, od najostrzejszego po najspokojniejszy.

Japończycy zadbali również o wyposażenie dodatkowe. Kierowca ma do dyspozycji tempomat, Quick Shift System, czyli system szybkiej zmiany biegów bez wciskania sprzęgła, ułatwiający uruchomienie silnika Suzuki Easy Start czy system kontroli trakcji Motion Track Control System.

Polecane wideo

Urodziny Suzuki Hayabusy. Ucieszycie się z prezentu.
Urodziny Suzuki Hayabusy. Ucieszycie się z prezentu. - zdjęcie 1
Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie