Porsche w wersji vintage. Odświeżony Vision 357

W tym roku Porsche obchodzi 75-lecie firmy. Niemiecka marka uwielbia hucznie świętować urodziny, w końcu z okazji 70. w każdej gazecie zajmującej się klasyczną motoryzacją można było przeczytać artykuły dedykowane jej samochodom. Na pierwszy ogień prezentowy idzie Vision 357.
Porsche w wersji vintage. Odświeżony Vision 357
porsche
14.07.2023
Wojciech Sontowski

Porsche Vision 357 Speedster swoim wyglądem łączy dwa klasyczne modele niemieckiej firmy. Jeśli chodzi o wzory, to można doszukać się Porsche 356/1 z 1948 r., czyli pierwszego w historii samochodu Porsche. Technicznie natomiast jest z rodziny Porsche 718 GT e-Performance z 2019 r.

Klasyczny, nowoczesny speedster

Porsche jest typowym speedsterem. Nie jest to częsty obecnie typ zawieszenia, zanikł wraz z końcem lat zerowych XXI wieku, więc wyjaśnijmy, że cechują go spłaszczona przednia szyba, typ nadwozia kabriolet oraz sportowy charakter przy zachowaniu miejskiego umiaru.

Sam egzemplarz nawiązuje sobą do najbardziej klasycznych sportowych modeli marki. Zawdzięcza to malowaniu w odcieniach szarego, duże logo na masce 75 oraz naklejone dwa lata – 1948 i 2023, czyli oczywiście data wypuszczenia pierwszego modelu jak i obecny rok.

Z 718 GT natomiast Vision zaczerpnął czteropunktowe, okrągłe światła oraz tylne lampy. Pionowe żebrowanie tylnej pokrywy to z kolei puszczenie oczka w stronę 356/1. Obręcze kół mierzą 20 cali, są mocowane centralną śrubą.

Samochód lżejszy od piórka

We wnętrzu w zasadzie nie ma nic zbędnego. Wskaźniki są przezroczystą płytką, a kierownica, jak na wyścigówkę przystało, wydaje się być niebywale lekka. Oczywiście kolorystycznie wnętrze jest niebieskawe, ten kolor bowiem jest bazowy w przypadku Vision 357.

Żeby nadać samochodowi lekkości, zrezygnowano z klasycznych klamek oraz schowka na rękawiczki. Zastępują je paski wykonane z tkaniny. Deska rozdzielcza zawiera elementy wykonane z włókna węglowego, które wyglądają naprawdę dobrze.

Gdy czytacie ten artykuł najprawdopodobniej Vision 357 ma swoją światową premierę na Festiwalu Prędkości Goodwood (13-16 lipca). Kolejny raz, po poprawkach, auto zostanie pokazane na zlocie Rennsport Reunion pod koniec września, także w USA.

Polecane wideo

Porsche w wersji vintage. Odświeżony Vision 357
Porsche w wersji vintage. Odświeżony Vision 357 - zdjęcie 1
Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie