mObywatel 2.0. Sprawdzamy, które zmiany obejmą kierowców

Możemy już zapomnieć o aplikacji mObywatel. Nie oznacza to oczywiście, że rezygnujemy z digitalizacji wszystkiego i wracamy do modelu fizycznego. Po prostu swoją premierę miała jej druga część. Co jest ważne z punktu widzenia kierowcy?
mObywatel 2.0. Sprawdzamy, które zmiany obejmą kierowców
ministerstwo cyfryzacji
14.07.2023
Wojciech Sontowski

mObywatel miała swoją premierę w 2017 r. i idealnie wpisała się w trend digitalizacji wszystkiego. Jej celem było przeniesienie większości ważnych dokumentów na nasze urządzenia mobilne, co zdecydowanie się udało, obecnie bowiem posiada 10.000.000 użytkowników. Po 6 latach nadszedł czas na zmiany.

Wygląd

Według strony rządowej najmocniej zmienił się interfejs. Jest to jednak zmiana wyglądu, a nie funkcjonalności, więc skupimy się tylko na tych rzeczach, które są istotne z punktu widzenia kierowców, a takie też się znajdą.

Dowód osobisty

Prawdopodobnie najgłośniejsza zmiana dotyczy wyłącznego dowodu osobistego. Do tej pory nie wszędzie dowód osobisty w aplikacji był akceptowany, pomimo że był to ten sam dowód, co fizycznie w portfelu. Teraz w mObywatelu będzie osobny dowód osobisty, z osobnym numerem, który musi być akceptowany tak samo jak plastikowy.

Bezpieczny autokar

Druga ważna zmiana jest istotna dla rodziców i opiekunów prawnych dzieci i jest to tzw „Bezpieczny autokar”. Każdy dzięki temu będzie mógł sprawdzić, czy autokar, którymi pojadą nasze dzieci, ma ważne OC lub badania techniczne.

Tymczasowe prawo jazdy...

Dla osób, które zdają egzamin na prawo jazdy trzecią kluczową zmianą będzie tymczasowe prawo jazdy, które znajdzie się w aplikacji chwilę po pozytywnym zdaniu egzaminu praktycznego. Wcześniej trzeba było czekać z odbiorem fizycznego, żeby móc jeździć, teraz można wsiąść za kierownicę od razu. Owe prawo jazdy będzie ważne 30 dni.

...Ale nie od razu

Poza tymi trzema grupami, samych zmian dla kierowców za wiele nie ma, w końcu nasze prawa jazdy są zdigitalizowane od dawna. Zgrzyt pojawia się przy tych tymczasowych, nie będą bowiem wprowadzone od razu, a zapowiadana data – sierpień tego roku – wydaje się mało realna.

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie