Nowy Volkswagen Passat jest większy niż ci się wydaje

Ósma generacja jednego z najpopularniejszych samochodów w historii jest już produkowana od 9 lat. W obecnej motoryzacji szmat czasu, ale spokojnie – w tym roku czeka nas premiera dziewiątej serii Passata. Rewolucyjnej z kilku powodów.
Nowy Volkswagen Passat jest większy niż ci się wydaje
volkswagen
12.07.2023
Wojciech Sontowski

Volkswagen Passat stał się już samochodem memicznym. W przeciwieństwie jednak do kilku innych modeli, naprawdę zapracował sobie na tę memiczność poziomem swojego wykonania i dokładnością, dlatego też ósma generacja samochodu spokojnie mogła być produkowana bez zmian od 2014 r. Wszystko jednak ma swój czas, tak więc pora zaprezentować dziewiątego już Passata.

Już nie niemiecki sedan a słowackie kombi

Przede wszystkim pierwsza niespodzianka – nowy Passat będzie jedynie kombi produkowanym jedynie na Słowacji. Co prawda dzieli platformę MQB EVO z poprzednikiem, jednak będzie od niego znacznie większy, w tym dłuższy o 144 mm, co daje zawrotne 4917 mm, czyli prawie 5 m!

Dzięki temu bagażnik Passata będzie, delikatnie mówiąc, bardzo zadowalający. Z powodu rozstawu osi bowiem, który to przekroczył magiczną barierę 5000 mm, Passat IX pomieści z tyłu 690 l, a przy złożonych kanapach nawet 1920 l.

Skrzynia automatyczna, ale gama silników będzie szeroka

Jeśli chodzi o silniki, to Passat będzie miał ich do wyboru do koloru, możemy bowiem wybrać między TSI, TDI a hybrydą plug-in. Ta ostatnia bazuje na jednostce 1.5 TSI i zapewnia nawet do 272 KM mocy. Osiągany zasięg wyniesie 100 km dzięki potężnej baterii o pojemności 25 kWh.

Ze względu na cięcie kosztów Passat IX będzie posiadał jedynie automatyczną skrzynię biegów. Żeby zwiększyć ergonomię, wybierak owej skrzyni znajduje się za kierownicą, przez co przełącznik wycieraczek zintegrowany jest z dźwigienką kierunkowskazów.

W ogóle wyglądem wnętrza Volkswagen mocno upodabnia Passata do elektrycznej rodziny ID. Kierowca do dyspozycji będzie miał 12.9 lub w bogatszej wersji nawet 15-calowy wyświetlacz, a także fotele z masażem czy inteligentną klimatyzację rodem z ID.7.

Na drodze komfort jazdy zapewnią nowoczesne zawieszenie DCC Pro oraz światła IQ.Light LED MATRIX, dzięki którym Passat kombi ma być jednym z najlepszych samochodów do jazdy w swojej klasie.

Kiedy więc możemy iść do salonów? Premiera ma odbyć się jeszcze w tym roku, a sprzedaż salonowa to najpewniej domena początku 2024 r. Dla fanów Skody informacja, Passat ma być bliźniaczym modelem z IV generacją Superb.

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie