Pagani Utopia. Wielkie V12 i “manual”

Dzisiejszy świat motoryzacji to nieustający powiew elektromobilności. Hybrydy różnorakiego typu czy pełne “elektryki”. Nawet w świecie aut marzeń zagościły wtyczki i tryb jazdy bezemisyjnej. Na szczęście są jeszcze takie osoby jak Horacio Pagani. Ten człowiek dał nadzieję wszystkim petrolheadów prezentując najwsze dzieło - Pagani Utopia.
Pagani Utopia. Wielkie V12 i “manual”
materiały prasowe
13.09.2022
Kamil Nowicki - Redaktor prowadzący AutoStuff.pl

Lamborghini jedną nogą chce być pod napięciem, bardziej eko. Z drugiej strony ta sama marka kombinuje jak przepchnąć regulacje prawne, które pozwolą na produkcję superaut z dużymi silnikami V12. Konkurencyjna marka Pagani o zdecydowanie mniejszym wolumenie sprzedażowym wydaje się nie przejmować (i słusznie) narracją Brukseli i aktywistów. Dzięki temu powstało Pagani Utopia.

Ten hipersamochód jest wspomnieniem, a może przedłużeniem tego, co kochamy w tego typu autach. Karbonowo-tytanowy monokok, unoszone ku górze drzwi i stylistyka. Pagani to dzieło sztuki, co udowadnia najnowsze Pagani Utopia, które zachowało kształty swoich poprzednich Zondy i Huayra’y. Projektowanie według deklaracji włoskiej marki zajęło 6 lat. W środku również pozostawiono chociażby analogowe liczniki, co więcej zrezygnowano z dotykowego wyświetlacza w środkowej części deski rozdzielczej.

Pagani Utopia będzie napędzane przez 6-litrowe V12 biturbo wykonane na zamówienie przez AMG. Kierowca będzie miał do dyspozycji 864 KM i 1100 Nm maksymalnego momentu obrotowego. Chociaż największym oldschoolem, którego nikt się nie spodziewał w tego typu aucie jest skrzynia biegów - klasyczny automat (powrót do jednego sprzęgła) lub siedmiobiegowy manual. Widać, że to auto od purysty dla purystów.

Jeśli dostąpicie możliwości zakupu Pagani Utopia, co nie jest takie łatwe to będziecie potrzebowali sporo gotówki, ponieważ najnowsze dzieło Paganiego to wydatek min. 2,17 mln euro plus podatki. Sztuka nigdy nie była tania.

Polecane wideo

Pagani Utopia. Wielkie V12 i “manual”
Pagani Utopia. Wielkie V12 i “manual” - zdjęcie 1
Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie