Co najczęściej psuje się w popularnych modelach samochodów? Analiza ekspertów

Ford, Audi, BMW czy Toyota – to kilka z najpopularniejszych marek samochodów na polskim rynku wtórnym. Jednak pomimo dobrej opinii i wielu wyprodukowanych egzemplarzy zdarza się, że wybrany model producenta jest wadliwy i psuje się częściej niż powinien. Na podstawie własnych danych z raportów historii pojazdów oraz przy pomocy zewnętrznych materiałów, eksperci autobaza.pl wzięli pod lupę podane marki i ich najczęściej psujące się egzemplarze.
Co najczęściej psuje się w popularnych modelach samochodów? Analiza ekspertów
fot. materiały prasowe
19.09.2022

Niemieckie usterki

Polacy uwielbiają niemiecką motoryzację. Z danych autobaza.pl za II kwartał br. wynika, że największą popularnością nad Wisłą cieszyły się auta właśnie z Niemiec – to ich ofert na rynku wtórnym było najwięcej. W pierwszej piątce znalazła się również marka Audi. Jednak znany model od tego producenta – A3 – miał w swojej historii seryjne usterki, na które warto zwrócić uwagę.

Samochody te, wyprodukowane pomiędzy 01.03.2011 - 30.11.2011 r., mają problem z rozrusznikiem, który może działać nieprawidłowo i przegrzewać się. Liczba pojazdów marki, których dotyczył problem to ponad 5 tys. egzemplarzy.

To nie był jedyny problem w tej serii aut. Na skutek zgłoszenia do UOKiK wykryto, że w samochodach Audi A3 (8P), wyprodukowanych pomiędzy majem 2008 r., a majem 2009 r. w Niemczech (rok modelowy 2009), nieprawidłowo działać może funkcja stabilizacji toru jazdy, co zwiększa ryzyko wypadku.

Uwielbiamy zachodnią motoryzację, a szczególnie tę niemiecką. Z naszych danych wynika, że w pierwszej piątce najpopularniejszych samochodów używanych w Polsce znajdziemy markę Volkswagen, Opel, Ford, BMW i Audi. To aż czterech na pięciu producentów z Niemiec. Jednak mimo stereotypowych cech odnoszących się do tych samochodów, takich jak solidność i trwałość wykonania, przed kupnem warto zapoznać się lepiej z egzemplarzem pojazdu, szczególnie używanym. Pomocne mogą być w tym raporty historii aut, w których znajdziemy przeszłość samochodu – serwisy, wypadki czy poważniejsze usterki. Warto wiedzieć, że portal autobaza.pl w przypadku marki BMW i Ford posiada szczegółową historię serwisów z ASO – mówi Piotr Korab, ekspert autobaza.pl.

Problemów w seryjnej produkcji nie ustrzegł się konkurent z Bawarii, czyli BMW. Z danych UOKiK wynika, że w samochodach marki BMW serii 3 (sedan, kombi, coupe i kabriolet), wyprodukowanych w Niemczech, może dochodzić do uszkodzenia połączenia wtykowego od wiązki kablowej do regulatora dmuchawy. Wystąpienie takiej wady prowadzi do przegrzania, a następnie zwarcia lub topienia się styku, co skutkować może pożarem. W związku z tym problemem, na rynku polskim kampanią naprawczą objętych jest łącznie ponad 12 tys. pojazdów.

Problem awarii chłodnicy – wyciekającego płynu chłodzącego – występował w autach BMW wyprodukowanych w latach 2011 - 2017, z serii 1, 2, 3, 4, 5, 7, X3, X4 i X5. Wyciekający płyn w połączeniu z sadzą i olejem może tworzyć osady zapalne w module EGR. Liczba aut, którą wezwanie zostało objęte to ponad 225 tys. egzemplarzy.

Częste wady marek Toyota i Ford

Popularny w Polsce model Toyota Corolla, rok produkcji 2001 - 2004, również posiada mankamenty. Wypusty wałka przedłużającego w pojazdach wyposażonych w wspomaganie kierownicy wspomagane silnikiem elektrycznym (EMPS) mogły nie zostać poddane prawidłowej obróbce twardości. Skutkuje to możliwym spowodowaniem zniekształceń i zużyciem wielowypustu, a w konsekwencji utratą sterowności samochodu. Usterka dotyczyła blisko 62 tys. egzemplarzy, które zostały objęte wezwaniem serwisowym.

Mając wiedzę, które modele oraz z jakiego rocznika posiadają popularne usterki, możemy uniknąć kupna samochodu wadliwego. Z tego powodu nie warto przy wyborze samochodu kierować się popularnością marki i jej opinią na rynku – każdy egzemplarz jest unikalny. Dlatego zachęcamy do korzystania z dodatkowych źródeł przy kupnie samochodu z drugiej ręki, jak raporty VIN z historią auta – mówi Piotr Korab, ekspert autobaza.pl.

W popularnym na polskich drogach samochodzie Ford C-Max, produkowanym między 2010 a 2014 r., może dochodzić do poważnych incydentów. Występujące w nim miejscowe przegrzanie głowicy cylindrów silnika powoduje niekiedy jej pęknięcie. Efektem jest często wyciek oleju pod ciśnieniem, który w ekstremalnych okolicznościach prowadzi do pożaru w komorze silnika.

Z kolei model C-max, ale z rocznika 2014 i 2015, ma w swojej „kartotece” dużą ilość zgłoszeń serwisowych dotyczącą problemu kalibracji modułu sterującego silnika. Efektem może być brak wykrycia stanu przegrzania, w niektórych 2-litrowych jednostkach Duratorq Diesel. W skrajnych przypadkach przegrzany silnik może spowodować pęknięcie miski olejowej, co skutkuje utratą oleju silnikowego.

Warto wspomnieć, że modele Focus, C-Max, S-Max, Galaxy, Mondeo i Kuga (w szczególności problem dotyczy modelu Kuga), wyprodukowane w latach 2013-2016, wyposażone w silnik 1.0, 1.5 lub 1.6 Ecoboost i 6-biegową manualną skrzynię biegów mogą borykać się z pęknięciem tarczy dociskowej sprzęgła. Skutkuje to unoszeniem się charakterystycznego nieprzyjemnego zapachu mechanizmu, zmniejszoną prędkością pojazdu i jego niższą wydajnością.

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie