Używane "elektryki" tańsze o 45 proc. Alternatywa dla drogiego paliwa?

Stale rosnąca inflacja zaczyna przyzwyczajać konsumentów do wyższych cen, które zmieniają się z miesiąca na miesiąc. Okazuje się jednak, że istnieje na rynku nisza, która zanotowała dużą obniżkę cen. Według ekspertów AAA AUTO mediana ceny samochodów elektrycznych na rynku wtórnym zmniejszyła się aż o 45 proc. od maja 2019 roku. Jednocześnie, w tym czasie oferta używanych aut na prąd wzrosła o 1451 proc. i jest najszybciej powiększającą się wśród wszystkich oferowanych typów silników na wtórnym rynku.
Używane "elektryki" tańsze o 45 proc. Alternatywa dla drogiego paliwa?
materiały prasowe
21.07.2022

Dane AAA AUTO wskazują, że w maju 2019 roku mediana ceny aut elektrycznych na wtórnym rynku była bardzo wysoka i wynosiła 185.000 złotych. Za taką kwotę można było kupić samochód, którego mediana wieku wynosiła 2 lata, a mediana przebiegu 36.000 km. Do maja 2022 roku sytuacja uległa dużej zmianie, ponieważ mediana ceny auta elektrycznego spadła do 102.400 złotych. Przy tym nieznacznie wzrosły: mediana wieku – do 4 lat oraz mediana przebiegu – do 41.000 km.

- Tak duży spadek cen aut elektrycznych został spowodowany rosnącą w szybkim tempie ich ofertą na wtórnym rynku. Podaż używanych samochodów elektrycznych jest jednak nadal stosunkowo niewielka i prawdopodobnie utrzyma się przez kilka lat, dopóki pierwsi właściciele, w tym przede wszystkim floty, nie sprzedadzą swoich aut. Drugi element, który może wpłynąć na wzrost tego segmentu rynku, to zapowiedzi polskiego rządu, które jeśli wejdą w życie spowodują, że kupujący zaczną przygotowywać się na spodziewane zakazy lub zwiększone opłaty od samochodów napędzanych paliwami kopalnymi – powiedziała Karolína Topolová, Dyrektor Generalna AURES Holdings, operatora międzynarodowej sieci autocentrów AAA AUTO.

Sprzedaż samochodów hybrydowych i elektrycznych pobudza rynek, a pojazdy o zerowej emisji zaczynają coraz liczniej docierać do konsumentów, którzy chcą jeździć najnowszymi i najbardziej ekologicznymi pojazdami. Zanim jednak pojawi się wzrost liczby nowych pojazdów elektrycznych, które będą następnie oferowane na rynku aut używanych, kluczowy jest prężny rynek nowych samochodów, aby pomóc w odnowieniu floty.

Najczęściej oferowane do sprzedaży samochody elektryczne na wtórnym rynku w Polsce, w maju 2022 roku:

Nissan Leaf

Tesla Model S

Renault Zoe

BMW i3

Audi e-tron

W maju 2022 roku spadła mediana ceny aut używanych o 1.100 złotych, do 22.900 złotych i jednocześnie wzrosła oferta pojazdów na wtórnym rynku. Według miesięcznego raportu AAA AUTO opartego na analizie danych dotyczących sprzedaży aut używanych w komisach, na stronach internetowych oraz u dealerów samochodów używanych, w maju 2022 roku w Polsce pojawiło się 236.311 ofert sprzedaży samochodów używanych, co oznacza wzrost w stosunku do kwietnia br. o 30.500 aut. Spadek mediany ceny o 1.100 złotych jest już drugi, który miał miejsce wtym roku, ponieważ w styczniu mediana ceny spadła o 1.400 zł w stosunku do grudnia 2021 roku.

Polecane wideo

Komentarze (1)
Ocena: 5 / 5
gość (Ocena: 5) 15.06.2022 18:31
Nic nie jest taniej bzdury .
odpowiedz
Polecane dla Ciebie