Limitowana klasa A. Ma manuala bez pedału sprzęgła

Tak naprawdę nie wiadomo, co Mercedes miał na myśli w latach 90. Niemiecka marka, aby uczcić uczcić sukces w Formule 1 z zespołem McLaren stworzyła limitowaną wersję pierwszej generacji klasy A.
Limitowana klasa A. Ma manuala bez pedału sprzęgła
Mechatronik.de
24.08.2021

Nie ma wątpliwości, że pierwsza generacja klasy A była kontrowersyjna, ponieważ wygląda jak pomniejszony minivan, a dodatkowo tzw. testy łosia pokazały, że samochód lubi położyć się na jeden z boków. Dlatego dziwi fakt, dlaczego Mercedes jako uczenie sukcesów w F1 z zespołem McLaren wyprodukował limitowaną wersję tego auta.

Dokładnie powstały dwie wersje Mercedesa klasy A (W168) jako uhonorowanie kierowcy F1, Miki Häkkinena i jego kolegi z zespołu, Davida Coultharda. Każda wersja została wyprodukowana w limitowanej liczbie 125 sztuk.

Obydwa warianty Mercedesa klasy A otrzymały ręcznie wykończoną barwę Mercedes-McLaren łączącą czerwone akcenty z czernią na srebrnym nadwoziu, a także nazwiska każdego kierowcy i flagę kraju na przednich drzwiach. Dodatkowo pojawiły się 17-calowe felgi AMG i podwójna końcówka wydechu. Z kolei wnętrze pokryto czerwoną skórą Designo.

Warto wspomnieć, że na sprzedaż na Mechatronik.de wystawiono rzadkiego Mercedesa-Benz A160 Edition Häkkinen z 1999 r. w cenie 44 900 euro (ok. 205 tys. złotych). Oferowany egzemplarz przejechał tylko 215 kilometrów.

Pod maską Mercedesa-Benz A160 Edition Häkkinen pracuje standardowy silnik o pojemności 1,6 litra i mocy 102 KM, która jest przekazywana na przednie koła przez pięciobiegową manualną skrzynię biegów z automatycznym systemem sprzęgła, czyli kierowca do dyspozycji ma tylko pedał gazu i hamulca, a biegi wrzuca jak w klasycznym “manualu”. Na plus zasługuje sportowe zawieszenie, które powinno zapobiec przewróceniu się auta, na co mocno cierpiały seryjne klasy A.

Polecane wideo

Limitowana klasa A. Ma manuala bez pedału sprzęgła
Limitowana klasa A. Ma manuala bez pedału sprzęgła - zdjęcie 1
Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie