Najszybszy SUV na Nurburgringu. Porsche Cayenne Turbo GT

Jak się okazuje, SUV-y przekraczają kolejne granice. Jeszcze do niedawna auta tego typu były postrzegane jako wielkie i napompowane, które nie najlepiej trzymają się w zakrętach. Opinię skutecznie zmienia Porsche, zwłaszcza z nowym Cayenne Turbo GT.
Najszybszy SUV na Nurburgringu. Porsche Cayenne Turbo GT
materiały prasowe
30.06.2021
Kamil Nowicki - Redaktor prowadzący AutoStuff.pl

Można śmiało powiedzieć, że Porsche Cayenne stał się wybawieniem niemieckiej marki w czasach kryzysu finansowego. Kontrowersyjny SUV sprzedawał się na tyle dobrze, że obecnie oferowana jest już trzecia generacja tego modelu.

Porsche jako marka znana z osiągnięć w motorsporcie i dobrego prowadzenia, sprawiła, że SUV-y stały się szybkie. Najlepszym przykładem jest nowy Cayenne Turbo GT, który pobił rekord na Nurburgringu (Nordschleife) w kategorii SUV-ów. Zielone piekło pokonał w 7:38,925.

Pod maskę Porsche Cayenne Turbo GT trafiła bardzo dobrze znana jednostka z wersji Turbo, czyli 4-litrowe V8, które po zmianie wału korbowego, dolotu, intercoolera i turbosprężarki generuje 640 KM i 850 Nm maksymalnego momentu obrotowego. Dzięki temu pierwsza setka pojawi się po 3,3 sekundy (o 0,6 s. szybciej niż w Turbo), a prędkość maksymalna to blisko 300 km/h (297 km/h). Osiągi to też zasługa dobrego napędu na wszystkie koła i 8-stopniowej skrzyni Tiptronic.

Dodajmy, że zawieszenie w Porsche Cayenne Turbo GT zostało obniżone o 17 mm. Dodatkowo specjalnie dla tego modelu zostały  zaprojektowane opony Pirelli. Co w połączeniu z systemem torque vectoring ma przełożyć się na mniejszą podsterowność.

Porsche Cayenne Turbo GT poznamy po większych otworach wentylacyjnych. Dodatkowo dach, splitter, dyfuzor czy progi zostały wykonane z włókna węglowego, obniżając masę o 40 kilogramów. W środku bez większych zmian, oprócz sporej ilości alcantary oraz sportowych foteli o poprawionym trzymaniu bocznym. Jak na razie polski cennik jest nieznany, w Niemczech ceny zaczynające się od 196 078 euro (ok. 885 tys. złotych).

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie