Alkohol za kółkiem. To badanie pokazało, że jest źle

Niestety alkohol za kółkiem to cały czas spory problem wielu kierowców na polskich drogach. Jak się okazuje mamy jeszcze dużo do zrobienia, aby zmienić nasze podejście do prowadzenia auta na podwójnym gazie.
Alkohol za kółkiem. To badanie pokazało, że jest źle
materiały prasowe
16.06.2021

Raport "Bezpieczni za kierownicą. AutoWatch Polska 2021" jest bezlitosny dla polskich kierowców. Wielu  mogło myśleć, że jazda na podwójnym gazie to marginalny problem, a jest zupełnie inaczej. Według badania alkohol pije aż 89% polskich kierowców, a 61% zna osobę, która prowadziła samochód "pod wpływem".

Co ciekawe, aż 21% polskich kierowców przyznaje, że prowadziło samochód dzień po spożyciu dużej ilości alkoholu, a 31 proc. ankietowanych zna osobę, która miała kiedyś wypadek kierując po alkoholu, a 55 proc. badanych poznało osobę, której odebrano prawo jazdy za jazdę pod wpływem. Dodajmy, że tylko 55 proc. kierowców wie, że dopuszczalna ilość promili we krwi, która pozwala na prowadzenie samochodu to 0,2 promila.

Alkohol to nie wszystkie grzechy polskich kierowców, ponieważ 81 proc. przyznało się, że zdarza im się przekraczać dopuszczalną prędkość, a 41%, że wyprzedza w miejscach, w których jest to niedozwolone. Dodatkowo kierowcy w Polsce nie zawsze są świadomi dopuszczalnych norm, wykroczeń i kar za nie grożących.

- Na polskich drogach nadal króluje brawura. Mimo że kierowcy zdają sobie sprawę z kar oraz zgadzają się, że ich surowość powinna być adekwatna do poziomu promili we krwi, czy przekroczonej prędkości, to ta świadomość z reguły nie wystarcza, by powstrzymać ich od niebezpiecznych zachowań. – podkreśla Rafał Misztalski, prezes AutoWatch Polska.

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie