Bolid 7-krotnego mistrza świata w F1 na sprzedaż. Przygotuj 26 mln złotych

Formuła 1 to bardzo drogi sport. Budżety zespołów wynoszą kilkaset milionów dolarów. Bolidy są zaawansowane technologicznie i pozwalają pokonywać zakręty z prędkościami rzędu 200-300 km/h, jeden z nich został wystawiony na sprzedaż.
Bolid 7-krotnego mistrza świata w F1 na sprzedaż. Przygotuj 26 mln złotych
fot. RM Sotheby's
20.05.2021

Chyba nikomu nie trzeba tłumaczyć, że Formuła 1 to naprawdę duże pieniądze. Zaczynając od budżetów zespołów po zarobki kierowców i liczbę poważnych reklamodawców i sponsorów. To naprawdę spory biznes.

Osoby, które marzyły o poczuciu emocji kierowcy Formuły 1 mogą to zrobić. Na sprzedaż pojawił się McLaren MP4–25A. To bolid, którym jeździł 7-krotny mistrz świata Lewis Hamilton. Pojazd należał do fabrycznego zespołu i pochodzi z 2010 roku.

Bolid nadaje się tylko i wyłącznie do jazdy torowej. Pojazd, którym Hamilton zdobył zwycięstwo w GP Turcji w 2010 roku jest napędzany 2,4-litrowym wolnossącym V8, które kręci się do 18 tys. obr./min, a z kierowcą powinien ważyć 620 kilogramów.

Zdumiewające jest to, że pojazdem będzie mógł pojeździć przeciętny kierowca, który nie ma doświadczenia w wyścigach, a tym bardziej w prowadzeniu bolidu Formuły 1, którego osiągi są na zupełnie innym poziomie niż w przypadku seryjnych aut sportowych. Zapewne przyszły właściciel ledwo wykorzysta w połowie potencjał maszyny, ale emocje będę zapewne na wysokim poziomie.

Niestety spełnienie marzenia o posiadaniu bolidu F1 w swoim garażu nie jest tanie, ponieważ za pojazd prawdopodobnie będzie trzeba zapłacić 7 mln dolarów, czyli ok. 26 mln złotych. Bolid będzie wystawiony na aukcji w RM Sotheby's, która ruszy 17 czerwca 2021 roku. Nie mamy złudzeń, że chętnych nie zabraknie, pomimo zaporowej ceny.

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie