To chyba koniec świata. Ford zaprezentował elektrycznego pick-up’a

Stany Zjednoczone to kraj, który sporej ilości z nas może kojarzyć się hamburgerami, swobodnym dostępem do broni i wielkimi pick-up’ami, które są bardzo ważnym narzędziem pracy wielu Amerykanów. Dodajmy, że właśnie teraz kultowy model F-150 został zelektryfikowany.
To chyba koniec świata. Ford zaprezentował elektrycznego pick-up’a
materiały prasowe
20.05.2021

To, że elektryfikacja wkrada się do Europy wiemy i jesteśmy na to przygotowani. Dla wielu miłośników motoryzacji to właśnie USA była ostatnim bastionem prawdziwej motoryzacji, czyli wielkich i paliwożernych samochodów z dużymi wolnossącymi V8. Niestety nawet tutaj wkradł się elektryczny trend. Ford zaprezentował F-150 Lightning.

Warto wspomnieć, że Ford F-150 jest najlepiej sprzedającym się samochodem, a zarazem pick-up’em od lat. W zeszłym roku Amerykanie kupili ponad 800 tys. sztuk pick-up’ów od Forda. Model F-150 od zawsze słynął ze stosowania wielkich benzynowych silników, więc wprowadzenie wersji elektrycznej jest dużym wydarzeniem. Auto na rynek trafi dopiero za rok.

Ford F-150 Lightning będzie dostępny w dwóch wersjach. Każda z nich będzie mieć napęd na cztery koła i dwa silniki. Słabszy wariant będzie dysponował ok. 426 KM i 1051 Nm maksymalnego momentu obrotowego. Zasięg ma wynieść 370 KM. Topowa wersja o mocy 563 KM ma przyspieszać do pierwszej “setki” w 4,5 sekundy. Auto ma ładowność 900 kilogramów i jest w stanie uciągnąć 4,5 tony.

Brak silnika spowodował, że Ford F-150 będzie miał “normalny” bagażnik o pojemności 400 litrów, nie licząc oczywiście tzw. paki. Ford podał, że akumulatory od 15 proc. do 80 proc. korzystając z ładowarki 150 kWh powinniśmy naładować w lekko ponad 40 minut.

Producent zdradzi więcej informacji prawdopodobnie podczas rynkowej premiery, lecz już teraz Amerykanie mogą już składać zamówienia. Najtańszego Forda F-150 Lightning wyceniono na ok. 40 tys. dolarów (ok. 150 tys. złotych). Raczej nie ma też, co liczyć, że elektryczny F-150 pojawi się w oficjalnej sprzedaży w Europie.

Polecane wideo

Komentarze (1)
Ocena: 5 / 5
patrik (Ocena: 5) 21.05.2021 09:55
Świat się zmienia na naszych oczach. Auta elektryczne to przyszłość. Kierowcy często narzekają, że takie samochody są drogie. Ale nie trzeba ich kupować, żeby nimi jeździć. Można je wziąć na abonament. Płacisz co miesiąc stałą kwotę, masz do dyspozycji pakiet serwisowy i w to wszystko wliczone ubezpieczenie. Mega rozwiązanie. Ja jeżdżę autem z Master1.pl
odpowiedz
Polecane dla Ciebie