Kup pick-upa, testuj przez 1600 km i oddaj, jeśli się nie spodoba

Auta elektryczne są numerem jeden, jeśli chodzi o zapowiedzi nowych modeli. Najbogatszy człowiek na świecie Jeff Bezos we współpracy z innymi firmami chce stworzyć markę, która będzie produkowała SUV-y i pick-up’y na prąd.
Kup pick-upa, testuj przez 1600 km i oddaj, jeśli się nie spodoba
materiały prasowe
13.05.2021

Jeff Bezos, a raczej jego firma Amazon zainwestowała 700 mln dolarów (2,6 mld złotych) w rozwój startup’u o nazwie Rivian, który w zamyśle ma wyprodukować 100 tys. samochodów użytkowych na prąd, którymi kurierzy Amazon będą rozwozić internetowe zakupy. Dodatkowo w Rivianie duże nadzieje pokłada Ford, ponieważ wsparł projekt kwotą 500 mln dolarów (1,8 mld zł). Spory przypływ gotówki pochodzi z funduszu inwestycyjnego T. Rowe Price, który wyłożył aż 1,3 mld dolarów (4,9 mld zł).

Samochody dostawcze z logiem Amazona mają być dostarczone w ciągu 10 lat. Warto dodać, że Rivian zapowiedział całkiem ciekawy model sprzedaży, a raczej zachęty do zakupu. Każdemu, komu samochód Riviana nie przypadnie do gustu, będzie mógł go zwrócić, a firma odkupi go po cenie sprzedaży. Jedynym warunkiem jest używanie auta przez maksymalnie tydzień, a przebieg nie może przekroczyć 1000 mil, czyli 1600 kilometrów.

Jak na razie w ofercie Riviana ma pojawić się pick-up R1T oraz skonstruowany na jego bazie SUV R1S. Samochody są w pełni elektryczne, a moc ma wystarczyć, aby osiągnąć pierwszą “setkę” w 3 sekundy, a dodatkowo pojazdy mają sobie dobrze radzić w ciężkim terenie.

Ciekawym rozwiązaniem jest umieszczenie silnika elektrycznego przy każdym z kół. Dzięki temu Rivian będzie mógł zawracać niemal w miejscu, poprzez sterowanie momentem obrotowym w każdym kole osobne. Podobne rozwiązanie jest np. w czołgach lub innych pojazdach gąsienicowych.

Według zapewnień samochody Riviana mają być dostarczane już tego lata. Osoby, które złożą zamówienie w najbliższych dniach, będą musiały poczekać do przyszłego roku. Ceny pick-up’a R1T zaczynają się od 67 500 dolarów, czyli ok. 254 tys. złotych.

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie