Szwajcarskie hiperauto. Topowy wariant będzie mieć 2000 koni

Szał na hiperauta nadal trwa. Tym razem do boju, a raczej do budowy własnego samochodu o bardzo dobrych osiągach chcą przystąpić Szwajcarzy, który zapowiedzieli kiedy powstanie ich pojazd o napędzie hybrydowym i elektrycznym.
Szwajcarskie hiperauto. Topowy wariant będzie mieć 2000 koni
materiały prasowe
17.09.2021
Kamil Nowicki - Redaktor prowadzący AutoStuff.pl

Szwajcarska firma o nazwie Morand Cars poinformowała, że w 2023 roku zbudują hiperauto, które będzie oferowane z napędem hybrydowym i elektrycznym. Prototyp hybrydowy ma powstać przed końcem tego roku, z kolei koncept elektryczny powinien pojawić się w 2022 roku.

Samochód będzie opierał się na karbonowym monokoku. Z kolei jak zaznacza “Autocar” nadwozie zostanie wykonane z kompozytu na bazie lnu, znanego jako Amplitex. Wersja hybrydowa ma być napędzana przez 5,2-litrowy wolnossący silnik V10 o mocy 699 KM, który sugerując się danymi, będzie prawdopodobnie pochodzić z Lamborghini. Do tego jeszcze dochodzą jednostki elektryczne, które zostaną umieszczone w przednich kołach. W ten sposób samochód będzie dysponował łącznie mocą 1115 KM, a na “prądzie” przejedzie 49 kilometrów.

Z kolei wersja elektryczna będzie wyposażona w cztery silniki z magnesami trwałymi, które napędzają skrzynię redukcyjną, co przekłada się na łączną moc 1970 KM. Akumulatory będą mieć pojemność 70 kWh.

– Pracujemy nad przełomową technologią z ogniwami, które mają większą gęstość energii niż te używane w Formule E przy około 180 Wh / kg – powiedział były kierownik zespołu Le Mans Benoit Morand, który stworzył firmę wraz z byłym kierownikiem zespołu Lotus F1. Zarówno wariant hybrydowy, jak i elektryczny wyceniona na 2,3 mln funtów, czyli ok. 12,1 mln zł.

Niedawno pisaliśmy, że hińska marka Silk-FAW postanowiła stworzyć swój własny hipersamochód. Model o nazwie Hongqi. Model S9 będzie napędzany przez układ hybrydowy wykorzystujący turbodoładowaną jednostkę V8 oraz trzy silniki elektryczne. Dzięki temu auto ma dysponować 1400 KM mocy.

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie