Ile kosztuje OC w 2021 roku?

Sprawdziliśmy dostępne raporty dotyczące tego, jak kształtują się ceny polis oraz porównaliśmy oferty różnych ubezpieczycieli.
Ile kosztuje OC w 2021 roku?
fot. Evgeny Tchebotarev / Unsplash
27.04.2021

Zastanawiasz się, ile kosztuje w tym roku ubezpieczenie auta? Wygląda na to, że kierowcy mogą odetchnąć z ulgą. Przynajmniej na razie. Pierwsze trzy miesiące 2021 roku przyniosły nam bowiem spadek cen. Ile zatem kosztuje OC samochodu?

Ubezpieczenie OC – ile średnio kosztuje polisa?

Jak wynika z przeprowadzonych po pierwszym kwartale 2021 roku analiz, średnia cena OC w skali całego kraju wynosi obecnie 579 zł. Jest to 22 złote mniej niż na koniec IV kwartału 2020, i aż 78 złotych mniej w porównaniu z analogicznym okresem w roku minionym. Wygląda więc na to, że mimo pandemii i gospodarczych zawirowań rynek ubezpieczeń pozostaje stabilny, a nawet raczy kierowców spadkami cen. Jak jednak przekonują specjaliści, sytuacja ta może się zmienić i ceny polis najprawdopodobniej wzrosną. Stąd też zawsze warto poprzedzić wybór ubezpieczenia rzetelną analizą dostępnych ofert. Najwygodniej i najszybciej możemy przeprowadzić ją, korzystając z internetowego kalkulatora, jak ten na https://www.mfind.pl/ubezpieczenie-oc-ac/kalkulator-oc-ac. Co więcej, wybierając spośród propozycji ubezpieczycieli, często możemy skorzystać z akcji promocyjnych, które gwarantują korzystną cenę polisy lub dodatkowe atrakcje.

Loteria urodzinowa Generali

Taką właśnie ofertę przygotowało towarzystwo ubezpieczeniowe Generali. Z okazji swoich 190. urodzin Generali ma dla swoich klientów loterię. Do wygrania jest pięć hybrydowych Fiatów 500 oraz ponad 1800 nagród pieniężnych o wartości 100 zł. Co należy zrobić? Wystarczy w terminie 22.03-20.06 wykupić lub wznowić polisę komunikacyjną w pakiecie z ubezpieczeniem NNW z TU Generali lub Proama poprzez stronę mfind.pl. Następnie zarejestrować się na stronie loterii. Wszystkie szczegóły otrzymasz w mailu od mfind po zakupie polisy. Więcej na ten temat mówi regulamin loterii.

baner_generali_1367x250.jpg

Ile kosztuje ubezpieczenie auta w poszczególnych miastach i województwach?

Rozkład stawek OC przyzwyczaił nas do pewnych prawidłowości. I tak tradycyjnie najwięcej za polisę płacą obecnie kierowcy z województw pomorskiego (654 zł), mazowieckiego (621 zł) oraz dolnośląskiego (620 zł). Z kolei wśród miast z najwyższą składką OC znalazły się: Gdańsk (średnia cena OC to tutaj 715 zł), Warszawa (707 zł), Wrocław (692 zł) oraz Szczecin (678 zł).

Na przeciwległym biegunie cenowym znaleźli się kierowcy z województw podkarpackiego, opolskiego i świętokrzyskiego, którzy płacą w 2021 roku odpowiednio 503 zł, 516 zł oraz 523 zł za obowiązkowe ubezpieczenie auta. Mieszkańcy Podlasia i Podkarpacia z pewnością najwyraźniej odczuli spadek cen polis, bowiem tutaj płacimy dzisiaj średnio o 9 proc. mniej z OC niż jeszcze na koniec 2020 roku. 

Powody do zadowolenia mają z pewnością kierowcy z Opola, Lublina i Białegostoku. Jak wskazują statystyki, to właśnie w tych miastach średnie składki OC są najniższe. Ceny polis wynoszą tutaj odpowiednio 521 zł, 531 zł i 539 zł.

Tradycyjnie najwięcej za OC płacą młodzi kierowcy

Młodość i brak doświadczenia za kierownicą oznacza dla ubezpieczycieli większe ryzyko kolizji lub wypadku. Stąd też tradycyjnie w grupie wiekowej 18-25 lat obowiązują najwyższe składki OC. Na początku 2021 roku wynosiły one średnio 1060 złDoświadczeni kierowcy mogący pochwalić się bezkolizyjna jazdą płacą zdecydowanie mniej. Średnio 534 zł za OC.

Jeśli jesteś kawalerem lub panną także musisz liczyć się z droższa polisą. Dzisiaj OC dla singli to średnio 674 zł (127 zł więcej w porównaniu z kierowcami żonatymi, czy mężatkami).

 

 

Artykuł sponsorowany

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie