Mandat do zapłacenia. Oszuści mają nowy patent na kasę

Rozwój telefonii komórkowej i internetu w bardzo znaczący sposób ułatwił codzienne życie. Sporo spraw łącznie z zakupami czy wizytą w urzędzie (online) możemy załatwić przy pomocy smartfona. Niestety nowa technologia to również zagrożenie licznymi oszustwami.
Mandat do zapłacenia. Oszuści mają nowy patent na kasę
fot. iStock
09.04.2021

Oszuści cały czas szukają nowych sposobów na wyłudzenie pieniędzy. Do tego celu coraz częściej wykorzystują dobrodziejstwa, jakie oferuje nowa technologia, ponieważ wraz z nią nastąpił mocny rozwój bankowości internetowej. Ma to swoje zalety i wady.

W większości przypadków oszuści chcą zdobyć dane do logowania do internetowego konta w naszym banku. Oczywiście zabezpieczenia instytucji finansowych są na wysokim poziomie, dlatego oszuści chcą wyłudzić login i hasło, aby bezproblemowo ukraść pieniądze.

W ostatnim czasie niektóre osoby dostały SMS-y z informacją o konieczności zapłacenia zaległego mandatu, co jest oszustwem. Rozsyłają SMS-y z linkiem do fałszywych płatności w celu uregulowania należności za nieistniejący mandat. W rzeczywistości strona służy do wykradania haseł do bankowości internetowej. – Rozsyłają SMS-y z linkiem do fałszywych płatności w celu uregulowania należności za nieistniejący mandat. W rzeczywistości strona służy do wykradania haseł do bankowości internetowej – informuje Komisja Nadzoru Finansowego na swoim Twitterze.

Po kliknięciu w link, który jest np. podrobioną bramką płatniczą chcą, abyśmy podali swoje dane do logowania do bankowości internetowej. Co więcej, oszuści podszywają się również pod Paczkomaty czy Orlen, w którego przypadku możemy zakupić pakiet inwestycyjny. To również jest próba wyłudzenia naszych danych.

–Masz nie oplacony mandat karny. W dniu 31.03.2021 twoj mandat zostanie przekazany do komornika z tytulu zaleglosci 10.00 PLN. Oplac teraz – treść oryginalna jednego z SMS-ów rozesłanych przez oszustów. Dlatego Policjanci apelują, by nie otwierać takich linków. Warto dodać, że treść takich SMS-ów ma bardzo często błędy ortograficzne i stylistyczne.

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie