Mandat do zapłacenia. Oszuści mają nowy patent na kasę

Rozwój telefonii komórkowej i internetu w bardzo znaczący sposób ułatwił codzienne życie. Sporo spraw łącznie z zakupami czy wizytą w urzędzie (online) możemy załatwić przy pomocy smartfona. Niestety nowa technologia to również zagrożenie licznymi oszustwami.
Mandat do zapłacenia. Oszuści mają nowy patent na kasę
fot. iStock
09.04.2021
Kamil Nowicki - Redaktor prowadzący AutoStuff.pl

Oszuści cały czas szukają nowych sposobów na wyłudzenie pieniędzy. Do tego celu coraz częściej wykorzystują dobrodziejstwa, jakie oferuje nowa technologia, ponieważ wraz z nią nastąpił mocny rozwój bankowości internetowej. Ma to swoje zalety i wady.

W większości przypadków oszuści chcą zdobyć dane do logowania do internetowego konta w naszym banku. Oczywiście zabezpieczenia instytucji finansowych są na wysokim poziomie, dlatego oszuści chcą wyłudzić login i hasło, aby bezproblemowo ukraść pieniądze.

W ostatnim czasie niektóre osoby dostały SMS-y z informacją o konieczności zapłacenia zaległego mandatu, co jest oszustwem. Rozsyłają SMS-y z linkiem do fałszywych płatności w celu uregulowania należności za nieistniejący mandat. W rzeczywistości strona służy do wykradania haseł do bankowości internetowej. – Rozsyłają SMS-y z linkiem do fałszywych płatności w celu uregulowania należności za nieistniejący mandat. W rzeczywistości strona służy do wykradania haseł do bankowości internetowej – informuje Komisja Nadzoru Finansowego na swoim Twitterze.

Po kliknięciu w link, który jest np. podrobioną bramką płatniczą chcą, abyśmy podali swoje dane do logowania do bankowości internetowej. Co więcej, oszuści podszywają się również pod Paczkomaty czy Orlen, w którego przypadku możemy zakupić pakiet inwestycyjny. To również jest próba wyłudzenia naszych danych.

–Masz nie oplacony mandat karny. W dniu 31.03.2021 twoj mandat zostanie przekazany do komornika z tytulu zaleglosci 10.00 PLN. Oplac teraz – treść oryginalna jednego z SMS-ów rozesłanych przez oszustów. Dlatego Policjanci apelują, by nie otwierać takich linków. Warto dodać, że treść takich SMS-ów ma bardzo często błędy ortograficzne i stylistyczne.

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie