Pandemia sprzyja podatkom. Wyższa akcyza za kampery już niedługo

Sytuacja związana z koronawirusem zwiększyła zainteresowanie kamperami, ponieważ pozwalają m.in. na większą izolację od innych osób. Fani caravaningu mogą być zadowoleni z decyzji sejmu, ponieważ przełożono na następny rok planowany podatek akcyzowy.
Pandemia sprzyja podatkom. Wyższa akcyza za kampery już niedługo
fot. iStock
06.04.2021

Ten rok na pewno zwiększył zainteresowanie caravaningiem, czyli podróżowaniem kamperami. Głównie za sprawą sytuacji związanej z koronawirusem, która nasiliła ograniczanie kontaktów międzyludzkich.

Dodatkowo w tym roku kampery miały zostać objęte podatkiem akcyzowym. Co skutecznie uderzyłby w branżę związaną z właśnie caravaningiem. Partia rządząca PiS, która zapewne szuka dodatkowych funduszy na programy mające m.in. naprawić polską gospodarkę została przegłosowana przez opozycję.

– Posłowie zgodzili się jednak odłożyć o rok obowiązywanie tych przepisów w przypadku.…kamperów. Wprowadzona do ustawy poprawka przewiduje bowiem, że „jeżeli dokonanie w pojeździe samochodowym, innym niż samochód osobowy, zarejestrowanym na terytorium kraju, zmian konstrukcyjnych zmieniających rodzaj tego pojazdu na samochód osobowy (w tym na samochód osobowy będący samochodem kempingowym) nastąpiło przed dniem 1 lipca 2022 r., obowiązek podatkowy z tytułu dokonania tych zmian powstaje z dniem 1 lipca 2022 roku. – informuje Instytut Badań Rynku Motoryzacyjnego SAMAR.

Obecnie większość kamperów powstaje na bazie samochodów dostawczych do 3,5 tony całkowitej masy dopuszczalnej, które są zwolnione z opłaty akcyzowej. Z kolei po przeróbkach “dostawczaki” stają kamperami, a w myśl przepisów autami osobowymi, od których jest wymagane uiszczenie stosownej akcyzy.

Dopiero w 2022 roku właściciele świeżo nabytych kamperów albo "dostawczaków" po przeróbkach będą musieli zapłacić akcyzę, która nie jest mała. W przypadku aut, które mają silniki do 2000 cm3, wynosi 3,1 proc. od wartości netto wartości pojazdu. Gorzej mają posiadacze samochodów, których jednostki napędowe przekraczające  2-litry pojemności. W tym wypadku akcyza wyniesie aż 18,6 proc., co może okazać się sporym ciosem dla całej branży.

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie