Koniec korków na autostradzie. Bramki znikną na zawsze

Jazda na autostradach powinna być szybka i sprawa, dzięki czemu kierowcy mają skrócić czas przejazdu, w czym nie pomaga system manualnego poboru opłat. Od grudnia na niektórych odcinkach autostrad to się zmieni.
Koniec korków na autostradzie. Bramki znikną na zawsze
fot. GDDKiA
31.03.2021

Korek na autostradowych bramkach może irytować wielu kierowców. Skutecznie wpływa na wydłużenie czasu przejazdu, co podważa słuszność jazdy po autostradzie i wysoką opłatę za świadczone usługi. Na szczęście ma się to zmienić.

Jak informuje Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad, Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o autostradach płatnych oraz Krajowym Funduszu Drogowym, oraz niektórych innych ustaw.

– Rząd chce zwiększyć przepustowość i ograniczyć zatory na państwowych autostradach płatnych. Chodzi o przejazd odcinkami Konin-Stryków (autostrada A2) i Wrocław-Sośnica (autostrada A4). Na odcinkach tych wprowadzona zostanie nowa metoda poboru opłaty w systemie swobodnego ruchu, czyli przejazd typu “free-flow” – tłumaczą przedstawiciele GDDKiA.

W praktyce od 1 grudnia 2021 roku na wymienionych powyżej fragmentach autostradach nie będzie już manualnego systemu poboru opłat. Kierowcy za przejazd zapłacą poprzez e-bilet lub za pośrednictwem systemu e-TOLL.

Sam bilet elektroniczny każdorazowo będzie obowiązywał w określonym czasie i na danym odcinku autostrady, wskazanym przez kierowcę. Taki bilet zakupimy przez internet albo w formie wydrukowanego biletu na stacji paliw czy w kiosku.

Inaczej sprawa wygląda w przypadku e-TOLL. Tutaj kierowcy muszą zarejestrować się w systemie oraz zainstalować i uruchomić urządzenie: OBU (On Board Unit), ZSL (Zewnętrzny System Lokalizacyjny) lub bezpłatną aplikację mobilną e-TOLL. Samo rozliczenie będzie dokonywać się poprzez przekazywanie danych geolokalizacyjnych pojazdu do Systemu Poboru Opłaty Elektronicznej prowadzonej przez Krajową Administrację Skarbową.

Dodatkowo w systemie e-TOLL użytkownik będzie miał dostęp do wszystkich danych, dokumentów i usług po zalogowaniu do konta klienta w dedykowanym dla niego serwisie, który zostanie uruchomiony w maju 2021 r. – informuje GDDKiA.

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie