Alkohol na stacjach paliw? Polacy wypowiedzieli się na ten temat

Stacje paliw powstały z myślą o użytkownikach aut spalinowych zasilanych benzyną, olejem napędowym czy popularnym w naszym kraju LPG, lecz nierzadko pojawiają się tu osoby, które chcą kupić alkohol. Co sądzą o tym Polacy?
Alkohol na stacjach paliw? Polacy wypowiedzieli się na ten temat
fot. iStock
29.03.2021

Głównym produktem stacji paliw jest benzyna, olej napędowy czy gaz LPG. Niektóre zaczynają rozszerzać swoją ofertę o ładowarki z myślą o użytkownikach aut elektrycznych. Mimo wszystko największy postęp w asortymencie można zobaczyć w sklepach na stacjach paliw.

Oferta stacji paliw ciągle się powiększa, znajdziemy tutaj szereg produktów pierwszej potrzeby, rozbudowaną sekcję gastronomiczną czy alkohol. W przeprowadzonym badaniu Polacy odpowiedzieli czy sprzedaż napojów z procentami powinna zostać zakazana nas stacjach paliw.

Niemal połowa Polaków poparłaby (49 proc.) całkowity zakaz sprzedaży alkoholu na stacjach paliw. Z kolei 20 proc. ankietowanych nie miało wyrobionego zdania na ten temat, a 31 proc. nie chce, by obecny stan rzeczy się zmienił – wynika z badania SW Research dla AlcoSense Laboratories.

– Chęć ograniczenia dostępności alkoholu na stacjach paliwowych można różnie interpretować. Klientami stacji najczęściej są kierowcy, a jazda samochodem i alkohol muszą się wykluczać. Trunki eksponowane na półkach mogą być postrzegane jako pokusa dla nieodpowiedzialnych kierowców – powiedział Hunter Abbott, ekspert bezpieczeństwa ruchu drogowego z firmy AlcoSense Laboratories.

Warto dodać, że sprzedaż alkoholu na stacjach paliw obowiązuje w takich krajach jak m.in. Belgia czy Holandia. Z kolei we Włoszech zakaz dotyczy stacji znajdujących się przy autostradach.

Częściowy zakaz sprzedaży alkoholu na stacji występuje w niektórych miastach, ponieważ od 9 marca 2018 r. polskie samorządy mają możliwość wprowadzania lokalnych zakazów sprzedaży alkoholu w nocy (w godzinach 22-6). Tutaj przykładem mogą być Katowice. Stacje paliw postrzegane jako sklepy zyskały również po wprowadzaniu tzw. niedziel niehandlowych, którym nie są objęte.

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie