Głównym produktem stacji paliw jest benzyna, olej napędowy czy gaz LPG. Niektóre zaczynają rozszerzać swoją ofertę o ładowarki z myślą o użytkownikach aut elektrycznych. Mimo wszystko największy postęp w asortymencie można zobaczyć w sklepach na stacjach paliw.
Oferta stacji paliw ciągle się powiększa, znajdziemy tutaj szereg produktów pierwszej potrzeby, rozbudowaną sekcję gastronomiczną czy alkohol. W przeprowadzonym badaniu Polacy odpowiedzieli czy sprzedaż napojów z procentami powinna zostać zakazana nas stacjach paliw.
Niemal połowa Polaków poparłaby (49 proc.) całkowity zakaz sprzedaży alkoholu na stacjach paliw. Z kolei 20 proc. ankietowanych nie miało wyrobionego zdania na ten temat, a 31 proc. nie chce, by obecny stan rzeczy się zmienił – wynika z badania SW Research dla AlcoSense Laboratories.
– Chęć ograniczenia dostępności alkoholu na stacjach paliwowych można różnie interpretować. Klientami stacji najczęściej są kierowcy, a jazda samochodem i alkohol muszą się wykluczać. Trunki eksponowane na półkach mogą być postrzegane jako pokusa dla nieodpowiedzialnych kierowców – powiedział Hunter Abbott, ekspert bezpieczeństwa ruchu drogowego z firmy AlcoSense Laboratories.
Warto dodać, że sprzedaż alkoholu na stacjach paliw obowiązuje w takich krajach jak m.in. Belgia czy Holandia. Z kolei we Włoszech zakaz dotyczy stacji znajdujących się przy autostradach.
Częściowy zakaz sprzedaży alkoholu na stacji występuje w niektórych miastach, ponieważ od 9 marca 2018 r. polskie samorządy mają możliwość wprowadzania lokalnych zakazów sprzedaży alkoholu w nocy (w godzinach 22-6). Tutaj przykładem mogą być Katowice. Stacje paliw postrzegane jako sklepy zyskały również po wprowadzaniu tzw. niedziel niehandlowych, którym nie są objęte.