Zmiany w przeglądach. Ukróci się nielegalna praktyka

Najnowsza wersja projektu dotyczącego badań technicznych zakłada istotne zmiany, które mają obowiązywać od 1 stycznia 2022 roku. Dla wielu diagnostów i właścicieli, zwłaszcza starszych aut nie jest to dobra wiadomość.
Zmiany w przeglądach. Ukróci się nielegalna praktyka
fot. iStock
23.03.2021

Od 1 stycznia 2022 roku w planach jest wprowadzenie istotnych zmian w procesie wykonywania przeglądów. Przede wszystkim każdy diagnosta będzie miał obowiązek wykonywania zdjęć sprowadzanego pojazdu. Będzie musiał wykonać cztery zdjęcia samochodu z zewnątrz oraz jedno w środku, aby było widać licznik przebiegu. Fotografie będą przechowywane przez pięć lat.

Nowe przepisy spowodują, że na wykonanie przeglądu będziemy mieli do 30 dni przed upływem ważności poprzedniego. Dodatkowo ważność przeglądu i data jego końca będzie wpisywana w oparciu datę wpisaną w dokumentach. Obecnie diagnosta bierze pod uwagę dzień, w którym przyjechaliśmy na badanie techniczne.

Niestety osoby, które robią przegląd po czasie mogą zapłacić więcej. Nowy projekt zakłada, że po upływie 30 dni od zakończenia poprzedniego badania technicznego za kolejne będziemy musieli zapłacić podwójnie. Obecnie przegląd dla aut osobowych korzystne 98 złotych, a dla aut z LPG 161 złotych.

Zmiany określają jak ma wyglądać przegląd - “Diagnosta przeprowadza badanie techniczne zgodnie z określonym przedmiotem, zakresem i sposobem jego przeprowadzenia oraz przy użyciu wymaganego wyposażenia kontrolno-pomiarowego”. Dotyczy to dokładnej kontroli m.in. świateł czy emisji spalin, co czasem jest wykonywane bardzo pobieżnie.

Dodatkowo mają zostać zwiększone kontrole nad stacjami diagnostycznymi, aby każda była kontrolowana chociaż raz w roku. Co więcej, kierowca, który uzna, że badanie zostało przeprowadzone niezgodnie z przepisami będzie mógł powiadomić o tym fakcie Transportowy Dozór Techniczny. W obecności, której przegląd zostanie powtórzony.

Polecane wideo

Komentarze (3)
Ocena: 5 / 5
charlie (Ocena: 5) 24.03.2021 10:26
Kombinowanie zawsze jest złe i wcześniej czy później przychodzi na nie kres. Poza tym tak robią ci, którzy jeżdżą niesprawnymi autami, a wcale tak nie trzeba. Zamiast kupować zmęczone auta można sobie wynająć długoterminowo młodziutkie albo nawet nowe. Wtedy nie martwisz się ubezpieczeniem, a tym bardziej przeglądami. Od tego jest pakiet serwisowy i specjaliści. Wszystko pełna profeska.
zobacz odpowiedzi (2)
Polecane dla Ciebie