Skarabeusz dla armii. Będzie hybrydą do ciężkich zadań

Bez wątpienia jednym z najpopularniejszych i najbardziej rozpoznawalnych pojazdów wojskowych jest Humvee, który doczekał się nawet wersji cywilnych. To nie oznacza, że Amerykanie mają monopol na tego typu samochodu. Ciekawą propozycję zaprezentowała francuska firma Arquus.
Skarabeusz dla armii. Będzie hybrydą do ciężkich zadań
materiały prasowe
23.03.2021

Na targach w IDEX 2021 (Międzynarodowe Targi Zbrojeniowe) francuska firma Arquus zaprezentowała pojazd przeznaczony dla armii o dość ciekawej nazwie Scarabee, co oznacza Skarabeusz.

Arquus Scarabee, jest lekko opancerzonym wojskowym pojazdem, który ma wiele unikalnych cech jak, chociażby układ hybrydowy. Nawet auta do ciężkich zadań zaczynają się elektryfikować. W tym wypadku Francuzi postawili na akumulatory i silnik elektryczny, który ma zapewnić pojazdowi dodatkową warstwę niewidzialności podczas operacji wojskowych. Będzie generował 103 KM. Dodatkowo nie zapomniano o klasycznej jednostce spalinowej, którą będzie wysokoprężny motor o mocy 303 KM.

W pojeździe znalazł się również system czterech skrętnych kół. Pozwoli to na pokonanie ciasnych zakrętów na polu bitwy oraz umożliwi ucieczkę zza osłony i zapewni szybkie wycofanie się bez konieczności wykonywania jakichkolwiek manewrów.

Arquus Scarabee na swoim pokładzie pomieści od 3 do 4 żołnierzy. Z kolei napęd hybrydowy pozwoli na rozpędzenie się do 130 km/h. Producent zaprezentował również trzy wersje wyposażenia: Patrol SAS, Reconnaissance i Security/Counter-Terrorist. Dla przykładu Patrol SAS ma w standardzie karabin maszynowy 12,7 milimetra, z kolei dla Reconnaissance przewidziano 30-milimetrowe działo.

Nieduży rozmiar Scarabee pozwala na na zawieszenie go pod helikopterem w celu transportu lub przewiezienie na samolocie C-130. W celu zwiększenia bezpieczeństwa całej załogi pojazdu kierowca został wysunięty jak najdalej do przodu, aby miał jak najszerszy kąt widzenia, w tym wypadku 200 stopni.

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie