12 mln zł za 800 koni. Auto tylko dla wybrańców

Producenci samochodów nie ograniczają się tylko do sprzedaży pojazdów przystosowanych do jazdy po drogach publicznych. Dla klientów lubiących szybką jazdę niektórzy oferują auta stworzone tylko wyłącznie na tor. Takim przykładem może być najnowsze Pagani Huayra R.
12 mln zł za 800 koni. Auto tylko dla wybrańców
materiały prasowe
25.08.2021

Pagani znane z robienia bardzo szybkich, drogich i na swój sposób pięknych aut zaprezentowało prawdziwą bestię na tor, która będzie nazywać się Huayra R. Samochód dostał piekielny silnik, który został zaprojektowany od podstaw, we współpracy z HWA AG.

Wyczynowe Pagani będzie napędzać wolnossący 6-litrowy silnik V12, który generuje 850 KM oraz 750 Nm maksymalnego momentu obrotowego. Warto dodać, że opracowanie jednostki, która jest w stanie kręcić się do 9000 obr./min zajęło dwa lata. Motor ważący 198 kilogramów współpracuje z 6-stopniową, sekwencyjną skrzynią również opracowaną przez HWA AG.

Prawdziwy koncert dla petrolheadów zapewni specjalnie opracowany układ wydechowy z czterema rurami wydechowymi, który jest pokryty ceramiką. Dzięki temu Pagani Huayra R wydaje z siebie dźwięki jak kultowe bolidy Formuły 1 z silnikami V12.

Dzięki zastosowaniu klatki bezpieczeństwa z ze stopu chromowo-molibdenowej stali udało się zwiększyć sztywność całej konstrukcji o 51 proc. Auto w całości jest oparte o nowy kompozytowy monok, który sprawia, że Pagani Huayra R waży zaledwie 1050 kilogramów.

Świetne prowadzenie na torze zapewni dopracowana aerodynamika, która przy prędkości 320 km/h jest w stanie wytworzyć tonę docisku. Warto wspomnieć o dwóch wlotach powietrza z przodu, które pomagają chłodzić przednie hamulce, a także kierują powietrze na boki pojazdu. Charakterystycznym elementem Pagani Huayry R jest spory tylny dyfuzor oraz wielkie skrzydło.

Na 19-calowe felgi producent będzie zakładał wyczynowe opony Pirelli P Zero. Według Pagani zapewniają oferują "maksymalną precyzję i poczucie całkowitej kontroli nawet dla nieprofesjonalnego kierowcy, zapewniając wyjątkowe hamowanie i optymalną przyczepność". Pagani Huayra R będzie zarezerwowana tylko dla wybrańców, ponieważ powstanie zaledwie 30 egzemplarzy. Auto wyceniono na 2,6 mln euro (ok. 12 mln złotych).

Polecane wideo

12 mln zł za 800 koni. Auto tylko dla wybrańców
12 mln zł za 800 koni. Auto tylko dla wybrańców - zdjęcie 1
Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie