Kolekcjonerzy zacierają ręce. Marzenie lat 80. na sprzedaż

Samochody klasyczne to świetna inwestycja. Szczególnie jeśli mowa jest o wersjach specjalnych danego modelu, które ze względu na ograniczoną produkcją są bardzo pożądane przez kolekcjonerów na całym świecie. Jedno z takich aut pojawiło się na sprzedaż.
Kolekcjonerzy zacierają ręce. Marzenie lat 80. na sprzedaż
fot. Aguttes
16.03.2021

Na aukcji w Aguttes On Wheels pojawiło się bardzo ciekawe auto. Fani rajdowej grupy B z lat 80. mogą być bardzo zainteresowani. Będzie możliwość zakupu Peugeota 205 Turbo 16. To prawdziwa ikona motoryzacji. Auto został zaprezentowane podczas Salonu Samochodowego w Genewie w 1984 roku. Samochód bardzo znacząco różnił się od seryjnego modelu 205.

Auto miało przede wszystkim specjalnie zaprojektowane nadwozie i wnętrze. Głównym wyróżnikiem 205 Turbo 16 było umiejscowienie centralnie silnika oraz zastosowanie napędu na cztery koła, gdzie zwykłe modele 205 były samochodami przednionapędowymi.

Pod tylną klapą znalazł się czterocylindrowy silnik 1,8 litra, który jest turbodoładowany. Moc zwiększono do 230 KM, ponieważ seryjnie jednostka generowała 200 KM. Warto dodać, że motor był oparty na żeliwnym bloku silnika wysokoprężnego z rodziny XU.

Oferowany Peugeot 205 Turbo 16 ma podwozie o numerze 33. Francuska marka wyprodukowała ok. 219 egzemplarzy tego specjalnego modelu, który został dopuszczony do ruchu drogowego. Prawie wszystkie 205 Turbo pomalowano szarym kolorem o nazwie Winchester Grey, lecz cztery egzemplarze w tym sprzedawany na życzenie Jeana Todta polakierowane zostały białym. Jedynym nieoryginalnym elementem sprzedawanego egzemplarza są charakterystyczne pasy, które znajdowały się na rajdowej wersji.

Według zapewnień właściciela auto niedawno przeszło serwis, gdzie miało wymienioną pompę paliwa i pasek rozrządu. Oferowany Peugeot 205 Turbo 16 porusza się na nowych oponach Michelin TRX. Do tej pory samochód pokonał zaledwie 9900 kilometrów.

Aukcja odbędzie 21 marca. Dom aukcyjny Aguttes On Wheels wycenił oferowanego Peugeota 205 Turbo 16 na 300-400 tys. euro (1,37-1,87 mln złotych). Niedawno informowaliśmy o aukcji, w której za można było kupić 7 kultowych aut ścigających się w rajdach grupy B jak np. Audi Quattro Sport S1, Lancia Delta S4 czy Renault 5 Maxi Turbo.

Polecane wideo

Kolekcjonerzy zacierają ręce. Marzenie lat 80. na sprzedaż
Kolekcjonerzy zacierają ręce. Marzenie lat 80. na sprzedaż - zdjęcie 1
Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie