Toyota Land Cruiser: to już 60 lat

Rocznice motoryzacyjne to świetny moment żeby zobaczyć jak wszystko się zmienia. Jeśli są to urodziny konkretnego modelu, możemy sobie przypomnieć jak przez lata zmieniały się gusta klientów.
Toyota Land Cruiser: to już 60 lat
Pierwszy Land Cruiser był prostą terenówką dla twardziela. zdj. Newspress
23.06.2014

Land Cruiser ma tak naprawdę nie 60, a 63 lata. Pierwsze seryjne terenowe auto japońskiego producenta powstało z myślą o wojsku i nazywało się... Toyota Jeep. Ta nazwa nadal jest synonimem wozu terenowego jednak 3 lata później Willys zastrzegł ją i japończycy musieli wymyślić coś nowego. Wtedy po raz pierwszy pojawił się Land Cruiser. Wyglądem i konstrukcją pierwszy LC oznaczany jako BJ przypominał wszędobylskiego Willysa, miał tylko większy silnik o pojemności 3,4 litra i mocy 80 KM. Po wielu modyfikacjach produkowano go aż do 1984 roku (w Brazylii do 2001).

 

Po 60 latach Land Cruiser stał się luksusowym i świetnie wyposażonym autem, w którym przed zjechaniem w trudny teren powstrzymuje nas obawa o porysowany lakier. zdj. Newspress
 

Aktualny Land Cruiser jest już 14 ewolucją tego modelu. Jeśli dobrze policzyłem oczywiście, ktoś, kto nie jest miłośnikiem terenówek łatwo może się w tym pogubić. W międzyczasie terenowa Toyota z prostego, surowego łazika wyrosła na luksusowe auto, którym bez większych obaw można wjechać w teren. Obecnie w Polsce możemy kupić dwie wersje: Land Cruisera serii J150 oraz flagowy model Land Cruiser V8 w którym możemy wybierać pomiędzy dieslem o pojemności 4,5 litra oraz benzyniakiem 4,6 litra oba po ok 290KM.

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie