Zgadniesz co to za auto? Ma 600 koni i kosztuje ponad milion złotych

Samochody klasyczne to dziś dobra forma inwestycji pieniędzy. Umiejętny wybór danego auta może spowodować przeniesienie zysków w ciągu kolejnych lat. Tak najprawdopodobniej będzie z wystawionym na aukcji Fordem RS200 Evolution.
Zgadniesz co to za auto? Ma 600 koni i kosztuje ponad milion złotych
Fot. Bring A Trailer
11.03.2021

Ford wybudował około 200 egzemplarzy Fordów RS200. Powstały one w celu spełnienia wymagań homologacyjnych grupy B Rajdowych Mistrzostw Świata, z których tylko 24 zamieniono na modele Evolution. Taki samochód pojawił się na aukcji na stronie Bring A Trailer.

Auto zostało zakupione przez osobę z Norwegii w 2017 r., a następnie odbudowano je w Wielkiej Brytanii i na końcu w 2018 roku wysłano do Stanów Zjednoczonych. Obecnie oferowany Ford RS200 Evolution znajduje się w stanie New Hampshire i przejechał ok. 800 kilometrów.

Ford RS200 Evolution został pomalowany na biało, a całe nadwozie ma liczne elementy, które wyróżniają tę wersję jak np. tylny spojler ze wbudowanymi kanałami wentylacyjnymi, a także wloty powietrza montowane na dachu i po bokach czy zintegrowane światła drogowe Hella..

Z tyłu pod charakterystyczną pokrywą znajduje się turbodoładowany 2,1-litrowy silnik, który posiada aluminiowy blok silnika oraz fabrycznie zamontowane zmodernizowane komponenty turbosprężarki. Dzięki temu nieduża jednostka generuje 600 KM.

Warto wspomnieć, że cała moc trafia na wszystkie koła za pomocą 5-biegowego “manuala”. Dodatkowo RS200 Evolution ma 3 ustawienia mechanizmu różnicowego o ograniczonym poślizgu firmy Ferguson.

W środku głównym elementem jest trójramienna kierownica obszyta czerwoną skórą z logo RS. Obrotomierz jest wyskalowany do 10 000 obr./min. Znalazły się również wyświetlacze temperatury płynu chłodzącego i ciśnienia oleju Na środkowej konsoli zamontowano m.in. wskaźniki poziomu i ciśnienia paliwa.

W momencie pisania tej informacji najwyższa oferta aukcji Forda RS200 Evolution wyniosła 280 tys. dolarów. (ok. 1,07 mln zł). Niedawno Forda RS200 z 1986 r. można było kupić w komplecie z innymi kultowymi autami z grupy B jak np. Audi Quattro.

Polecane wideo

Czy wiesz co to za samochód? Kosztuje ponad milion złotych
Czy wiesz co to za samochód? Kosztuje ponad milion złotych - zdjęcie 1
Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie