Alternatywy nikotynowe pozwalają rozstać się z papierosami

Warto go wypróbować?
Alternatywy nikotynowe pozwalają rozstać się z papierosami
fot. iStock
14.05.2021

Papierosy od wielu dekad są symbolem wolności i indywidualizmu. Do niedawna palono je dosłownie wszędzie, zwłaszcza że ich ceny były stosunkowo niskie. Oczywiście swoje zrobiła też nikotyna, o której potężnych uzależniających właściwościach wiemy już chyba wszyscy. Czy wiedzieliście, że wchłaniana wraz z dymem papierosowym, nikotyna jest dużo bardziej szkodliwa i silniej uzależnia? Kiedy dowiedziono szkodliwości papierosów, palacze zaczęli szukać alternatyw. Przez wiele lat nie było łatwo, ale w końcu pojawiły się one: papierosy elektroniczne i podgrzewacze tytoniu. Z czego wynika ich fenomen?

Dlaczego są tak popularne?

Z relacji użytkowników e-papierosów i podgrzewaczy tytoniu wynika, że urządzenia te dają doświadczenie porównywalne z paleniem tradycyjnych papierosów. Zapewniają kontakt zarówno z tytoniem (podgrzewacze), jak i z nikotyną, z którą tak trudno jest się pożegnać wielu palaczom. Istnieje jednak bardzo istotna różnica, która sprawia, że coraz większa rzesza palaczy przerzuca się z tradycyjnych „fajek” na podgrzewacze tytoniu. Chodzi o brak cuchnącego i – co najważniejsze – szkodliwego dla zdrowia dymu. Według większości międzynarodowych instytucji na czele z brytyjską instytucją zdrowia publicznego Public Health England (PHE) nowe alternatywy dla tradycyjnych papierosów są o około 90-95 proc. mniej szkodliwe od zwykłych papierosów. A to dlatego, że w wyniku ich używania nie powstają toksyczne substancje smoliste, czyli po prostu dym.

Zamiast niego, w przypadku podgrzewaczy tytoniu powstaje w wyniku podgrzewania aerozol, a w przypadku e-papierosów wytwarza się para. Ciekawe, że wiele instytucji międzynarodowych, w tym wspomniana Public Health England uważa, że np. e-papierosy mogą być drogą do porzucenia tradycyjnego palenia i są skuteczniejsze, niż np. tzw. nikotynowa terapia zastępcza, czyli np. gumy lub plastry antynikotynowe. Rynek oferuje nam obecnie wiele możliwości z tej kategorii do wyboru, np. urządzenia działające w systemach otwartych i zamkniętych, z wymiennymi gotowymi do użytku kartridżami, jak np. Vuse ePen. Jeżeli chodzi o podgrzewacze to, na rynku jest np. gruntownie przebadany glo hyper+. To najnowszy z tej kategorii podgrzewacz tytoniu dający możliwość wyboru intensywności doświadczeń. Intuicyjne urządzenie zapewnia aż 2 tryby podgrzewania – boost i standard – i jest gotowe do użycia już w 15 sekund.

Modele glo hyper + występują w czterech wersjach kolorystycznych.

Dzięki podgrzewaniu tytoniu, bez jego spalania, palacz ma kontakt z nikotyną, ale w mniej toksycznym wydaniu. Nic więc dziwnego, że ci, którzy nie mogą z różnych powodów rozstać się z nałogiem, przerzucają się na znacznie mniej toksyczne alternatywy.

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie