Jak wydostać się z tonącego samochodu? Co robić gdy auto wpadnie do wody?

Wskutek wypadku w Dziwnowie zginęły cztery osoby. Policja obecnie bada, co spowodowało, że kierowca Volkswagena wjechał do wody. W takich sytuacjach warto wiedzieć, jak wydostać się z tonącego samochodu.
Jak wydostać się z tonącego samochodu? Co robić gdy auto wpadnie do wody?
fot. iStock
01.03.2021

W Dziwnowie w niedzielę 28 lutego doszło do tragicznego wypadku. Samochód marki Volkswagen “miał wyjechać z ulicy Szosowej, a następnie przeciąć ulicę Wybrzeże Kościuszkowskie, przeciąć parking i wpaść do wody" - podała oficer prasowa komendy policji. W konsekwencji zginęły cztery osoby. Z kolei o dużym szczęściu może mówić kierowca, który wjechał na jezioro Choczewskie w województwie pomorskim. Lód nie wytrzymał ciężaru i samochód się zatopił. Na szczęście kierujący wiedział, jak prawidłowo zachować się w takiej sytuacji.

Co robić gdy auto wpadnie do wody?

Średnio mija około minuty od momentu, kiedy samochód wpadnie do wody aż do całkowitego zanurzenia. Podczas takiej sytuacji bardzo ważne jest zachowanie spokoju, ponieważ to właśnie panika często doprowadza do tragedii. Dodatkowo kiedy będziemy wiedzieć, że auto wpadnie do wody należy zaprzeć się o jakiś element, aby nie uderzyć w nic głową i nie stracić przytomności. W przypadku kierowcy będzie to kierownica. Wtedy najlepiej trzymać ręce w pozycji za 10 minut 14.00.

Bardzo ważne jest szybkie odpięcie pasów. Jeśli nie możesz znaleźć przycisku należy odszukać pas na klatce piersiowej i dłonią zjechać po nim do mechanizmu zatrzaskowego. Róbmy to zaczynając od siebie, a później pomagajmy naszym współpasażerom, szczególnie jeśli są to dzieci. W ich przypadku zacznijmy od najstarszego, aby mogło pomóc innym.

Należy działać szybko

Istotne jest szybkie otwarcie okien. Zróbmy to po odpięciu pasów bezpieczeństwa. Zwłaszcza że większość samochodów ma elektryczne mechanizmy. Z reguły są sprawne do 10 minut po zanurzeniu się auta. Jeśli jest to nie możliwe należy wybić boczną szybę. Do tego celu trzeba użyć twardego przedmiotu np. kubek termiczny czy powerbank. Dobrą alternatywą może okazać się zagłówek. Po jego wyjęciu uderzaj metalowymi prętami o szybę. Dodajmy, że po otwarciu drzwi samochód zaczyna tonąć znacznie szybciej. Ze względu na różnicę ciśnień jest to możliwe tylko wtedy kiedy kabina całkowicie wypełni się wodą. Wtedy trzeba nabrać dużo powietrza w płuca.

Na końcu musimy wypłynąć na powierzchnię. W przypadku jeśli stracimy orientację, trzeba obserwować w którą stronę uciekają pęcherzyki z powietrzem. Pamiętaj liczy się każda sekunda. Jeśli w samochodzie znajdują się dzieci. Najpierw musisz wypchnąć najstarsze przez okno, a potem zrobić to samo z najmłodszym.

Polecane wideo

Komentarze (2)
Ocena: 5 / 5
gość (Ocena: 5) 03.03.2021 18:01
Uwaga dotycząca wybicia szyby jest słuszna, próbę takiego działania pokazali ostatnio policjanci usiłujący zatrzymać kobietę z BMW na stacji benzynowej....słabo im to wyszło. Ja bym dodał, żeby pozbyć się butów i jeśli się da i czas pozwala kurtek czy innej luźnej odzeży. To na pewno trudne w ciasnym aucie ale wykonalne nawet po wypłynięciu z auta. Nasiąknięte ciuchy ciągną w dół jak kotwica i bardzo ograniczają ruchy. Czasu nam raczej wystarczy.......adrenalina nam pomorze o ile będziemy mieć panikę pod względną kontrolą.
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 02.03.2021 16:45
Wybić szybę od środka? Widzę, że kogoś ładnie wyobraźnia poniosła.... Konsultowaliście, to w ogóle z jakimkolwiek specjalistą?
odpowiedz
Polecane dla Ciebie