Jak wydostać się z tonącego samochodu? Co robić gdy auto wpadnie do wody?

Sezon wakacji sprzyja wyjazdom nad akweny wodne. Dlatego na wszelki wypadek warto wiedzieć jak wydostać się tonącego samochodu, jeśli nawigacja źle nas poprowadzi.
Jak wydostać się z tonącego samochodu? Co robić gdy auto wpadnie do wody?
fot. iStock
05.08.2021

Co robić gdy auto wpadnie do wody?

Średnio mija około minuty od momentu, kiedy samochód wpadnie do wody aż do całkowitego zanurzenia. Podczas takiej sytuacji bardzo ważne jest zachowanie spokoju, ponieważ to właśnie panika często doprowadza do tragedii. Dodatkowo kiedy będziemy wiedzieć, że auto wpadnie do wody należy zaprzeć się o jakiś element, aby nie uderzyć w nic głową i nie stracić przytomności. W przypadku kierowcy będzie to kierownica. Wtedy najlepiej trzymać ręce w pozycji za 10 minut 14.00.

Bardzo ważne jest szybkie odpięcie pasów. Jeśli nie możesz znaleźć przycisku należy odszukać pas na klatce piersiowej i dłonią zjechać po nim do mechanizmu zatrzaskowego. Róbmy to zaczynając od siebie, a później pomagajmy naszym współpasażerom, szczególnie jeśli są to dzieci. W ich przypadku zacznijmy od najstarszego, aby mogło pomóc innym.

Należy działać szybko

Istotne jest szybkie otwarcie okien. Zróbmy to po odpięciu pasów bezpieczeństwa. Zwłaszcza że większość samochodów ma elektryczne mechanizmy. Z reguły są sprawne do 10 minut po zanurzeniu się auta. Jeśli jest to nie możliwe należy wybić boczną szybę. Do tego celu trzeba użyć twardego przedmiotu np. kubek termiczny czy powerbank. Dobrą alternatywą może okazać się zagłówek. Po jego wyjęciu uderzaj metalowymi prętami o szybę. Dodajmy, że po otwarciu drzwi samochód zaczyna tonąć znacznie szybciej. Ze względu na różnicę ciśnień jest to możliwe tylko wtedy kiedy kabina całkowicie wypełni się wodą. Wtedy trzeba nabrać dużo powietrza w płuca.

Na końcu musimy wypłynąć na powierzchnię. W przypadku jeśli stracimy orientację, trzeba obserwować w którą stronę uciekają pęcherzyki z powietrzem. Pamiętaj liczy się każda sekunda. Jeśli w samochodzie znajdują się dzieci. Najpierw musisz wypchnąć najstarsze przez okno, a potem zrobić to samo z najmłodszym.

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie