Ponad 31 milionów złotych. Tyle rząd wyda na nowe auta

Jeszcze nie minął pierwszy kwartał 2021 roku, a rząd musi uregulować swoje kosztowne zakupy, które przekraczają kwotę 31 milionów złotych. Chodzi o samochody z różnych segmentów. Łącznie zakupiono 308 pojazdów.
Ponad 31 milionów złotych. Tyle rząd wyda na nowe auta
materiały prasowe
01.03.2021

Instytucje państwowe coraz chętniej decydują się na zmianę swoich samochodów, o czym dość często informujemy. W październiku Centrum Obsługi Administracji Rządowej określiło 15 rodzajów kupowanych pojazdów w ramach przetargu.

W skład zamówienia wchodziły m.in. małe i średnie samochody kombi, średnie hatchbacki, duże SUV-y z napędem na cztery koła, samochody elektryczne i hybrydowe. Do listy dodano również auta z segmentu D, które miały mieć moc minimum 150 i 180 KM. Dodatkowo rząd zdecydował się zakup busów.

Publikacja przetargu wzbudziła sporo kontrowersji, ponieważ wstępna kwota, jaką rządzący chcieli wydać na samochody oscylowała w okolicach 30 milionów. Niestety kraj cały czas zmaga się z sytuacją związaną z koronawirusem, która również mocno wpłynęła na stan polskiej gospodarki. Urzędnicy uzasadniające słuszność przetargu mówili, że chodzi tylko samochody użytkowe. W planach auta miały zasilić flotę Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, ale także ministerstwa - m.in obrony, finansów czy spraw zagranicznych.

Przetarg został rozstrzygnięty, a według dokumentów rząd za 308 pojazdów zapłaci trochę więcej niż planował. Wstępnie na zakup opisywanych pojazdów miała zostać przeznaczona kwota 29 milionów złotych. Wiadomo, że rządzący mają wydać 31 417 160 złotych, co przekracza założoną sumę o ok. 2 mln zł.

Wśród zakupionych aut znajdą się m.in. samochody benzynowe segment B kombi - 137 szt.,
auta benzynowe z segmentu D z napędem 4x4 sedan/liftback, trzy kompaktowe hybrydy czy SUV-y w liczbie 23 szt.

Cały przetarg został podzielony na kilka części. W każdej z nich wyłoniono różnych dealerów jako zwycięzców. Wśród zakupionych pojazdów pojawią samochody takich marek jak Skoda, Opel, Renault, Ford, Toyota czy Hyundai.

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie