Autobox Honker AH 20.44. Nowe auto terenowe dla polskiej armii?

Powstał polski prototyp pojazdu, który ma przydać się w wojsku i nie tylko. Chodzi o samochód terenowy Autobox Honker AH 20.44, który przechodzi testy, aby wkrótce mógł zostać zaprezentowany polskiej armii oraz na na Międzynarodowym Salonie Przemysłu Obronnego
Autobox Honker AH 20.44. Nowe auto terenowe dla polskiej armii?
materiały prasowe
26.02.2021

Prototyp samochodu Autobox Honker AH 20.44 został wyprodukowany przez firmę Autobox Innovations ze Starachowic. Obecnie pojazd przechodzi wnikliwe testy, ponieważ w sierpniu ma zostać zaprezentowany przedstawicielom Sił Zbrojnych, a we wrześniu na Międzynarodowym Salonie Przemysłu Obronnego. Warto dodać, że Autobox Innovations ma wszelkie prawa do samochodu i marki Honker.

Pojazd do tej pory pokonał 3 tysiące kilometrów. Autobox Honker AH 20.44 ma być lekkim samochodem terenowym, ponieważ posiada stały napęd na cztery koła. Zdecydowano się na konstrukcję na ramie, dwa sztywne mosty, reduktor i blokadę trzech mechanizmów różnicowych.

Honker AH 20.44 mierzy niespełna 5 m długości oraz ma ponad 2 m szerokości i wysokości. Co oznacza, że pojazd do małych nie należy, ponieważ jego szerokość jest zbliżona do, chociażby dostawczego Volkswagena Craftera. W środku znajduje się pięć osobnych foteli oraz wydzielono przestrzeń ładunkową.

– Na razie jesteśmy na etapie prototypu. W założeniach to auto ma spełniać wysokie wymagania. Nie przeszkadza nam, że polska armia zawarła kontrakt z fordem, bo dotyczy on innego rodzaju samochodów. Te Fordy, to suvy, produkowane seryjnie, a więc auta niezbyt dobrze spisujące się w terenie. Nasz Honker, to auto przystosowane specjalnie do jazdy w terenie. Mam nadzieję, że za miesiąc będzie je można zobaczyć na ulicach podczas jazdy próbnej – mówił prezes Autobox Innovations Mirosław Kalinowski, cytowany przez echodnia.eu.

Pod maską prototypowego Honkera AH 20.44 znalazł się 3-litrowy silnik Iveco F1C o mocy 195 KM. Dodajmy, że Autobox Honker AH 20.44 nie jest defacto następcą Honkera. W tym wypadku polska armia zdecydowała się na pick-up’y z zabudową - Ford Rangery.

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie