Polscy strażacy testowali "kosmiczne" pojazdy. Czas na decyzje o zakupie

Strażacy testowali pojazd, który jest w stanie poruszać się w najcięższym terenie. Dodatkowo może przemieszczać się po akwenach wodnych, co również zostało sprawdzone. Czyżby małopolska straż pożarna przymierzała się do zakupu?
Polscy strażacy testowali "kosmiczne" pojazdy. Czas na decyzje o zakupie
fot. PSP Nowy Sącz
26.02.2021

Sherp Pro to pojazd, który na początku tego tygodnia wpadł w ręce strażaków z małopolski, a dokładnie z Nowego Sącza. Bardzo nietypowa konstrukcja to element charakterystyczny dla Sherpa Pro.

Przede wszystkim Sherp porusza się po każdym rodzaju podłoża – bez trudu pokonuje skały, bagna, piaski, głęboki śnieg, jeździ po lodzie, doskonale pływa na głębokiej wodzie czy przejeżdża po przeszkodach do wysokości 70 centymetrów.

Wszędobylski pojazd testowany przez strażaków został opracowany do postraszenia się po bardzo trudnym terenie. Taka jazda jest możliwa, dzięki ogromnym, baloniastym oponom, które niemal zastępują zawieszenie. Sherp jest oparty na na wzmocnionej ramie, a prześwit wynosi aż 60 centymetrów. Wspomniane opony zapewniają wyporność na poziomie 3,2 t. przy czym sam pojazd waży 1,6 t. Dzięki temu strażacy mogli poruszać się po jeziorze, Sherp jednocześnie zastępuje konieczność posiadania np. motorówki. Opisywany pojazd pełnił również rolę lodołamacza, ponieważ miejscami jezioro było zamarznięte.

Warto dodać, że w Sherpie Pro nie ma kierownicy. Osoba kierująca ma do dyspozycji dwie dźwignie, którymi reguluje przepływ mocy na koła z lewej i z prawej strony. Do napędu użyto 1,5-litrowy silnik diesla o mocy niespełna 45 KM. Dlatego prędkość maksymalna na lądzie to tylko 40 km/h, a w wodzie 6 km/h. Średnio pojazd zużywa 2-3 litry paliwa na godzinę pracy.

Sherp został opracowany, dzięki doświadczeniom konstruktora, które są związane z przemieszczaniem się po bezdrożach Syberii. Rosja jest największym klientem dla firmy, tutaj mieści się również siedziba Sherpa, dokładnie w Petersburgu. Jeśli strażacy zdecydują się na zakup Sherpa Pro będą musieli zapłacić 100 tys. dolarów (ok. 370 tys. zł).

 

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie