Ten SUV dostanie silnik z Audi RS3. Cupra Formentor VZ5

Stosunkowo młoda marka Cupra chce przyciągnąć jeszcze więcej nowych klientów, którzy oczekują od auta więcej “sportu”. To może się udać z modelem Formentor VZ5, który otrzymał kultowy silnik z Audi. Dzięki temu hiszpański SUV osiągnie pierwszą "setkę" w 4,2 sekundy.
Ten SUV dostanie silnik z Audi RS3. Cupra Formentor VZ5
materiały prasowe
24.02.2021

Marka Cupra jest na rynku już 3 lata. Do tej pory poznaliśmy trzy modele. Pierwsze dwa to Leon i Ateca są sportowymi odpowiednikami samochodów Seata. Z kolei Formentor stał się pierwszym wyłącznym modelem marki Cupra. Hiszpański producent zaprezentował wariant Formentor z dopiskiem VZ5.

Cupra Formentor VZ5 pokazuje, że Hiszpanie mierzą wysoko, ponieważ widać tutaj pomoc Audi, które również należy do grupy Volkswagena. Formentor VZ5 dostał pięciocylindrowy silnik 2,5 litra znany z Audi RS3 czy RSQ3. W przypadku hiszpańskiego SUV-a moc to 390 KM, czyli 10 KM mniej  niż w przypadku niemieckich odpowiedników oraz generuje 480 Nm maksymalnego momentu obrotowego. Co ciekawe Formentor VZ5 osiąga pierwszą “setkę” w 4,2 sekundy, czyli 0,3 sekundy szybciej niż Audi RSQ3.

Cała moc przekazywana będzie za pomocą 7-biegowego “automatu” DSG. O dobrą amortyzację zadba adaptacyjne zawieszenie (DCC) z 15 poziomami regulacji tłumienia. Dobre hamowanie zapewniają hamulce Akebono z sześciotłoczkowymi zaciskami z przodu. Dodatkowo Cupra Formentor VZ5 będzie poruszać się 20-calowych kołach, które powstały specjalnie dla tej wersji.

Dla Formentora VZ5 został zarezerwowany również kolor Taiga Grey, ale klienci będą mogli wybrać malowanie - Midnight Black, Magnetic Tech Matt i Petrol Blue Ma. Elementami charakterystycznymi VZ5 jest mi.in. zmieniony tylny dyfuzor z włókna węglowego czy ukośnie ułożone rury wydechowe z miedzianymi wykończeniami.

W Formentorze VZ5 znajdziemy również specjalne kubełkowe fotele, dostępne w niebieskiej lub czarnej skórze. W środku nie zabrakło 12-calowego ekranu systemu infotainment z Apple CarPlay i Android Auto.

Samochód będzie oferowany w limitowanej serii 7000 sztuk. Auto w salonach ma pojawić się w ostatnim kwartale 2021 roku. Ceny nie są jeszcze znane, ale niemal na pewno przekroczą 200 tys. złotych, ponieważ 310-konna Cupra Formentora VZ jest wyceniana na minimum 194 500 zł.

Polecane wideo

Ten SUV dostanie silnik z Audi RS3. Cupra Formentor VZ5
Ten SUV dostanie silnik z Audi RS3. Cupra Formentor VZ5 - zdjęcie 1
Komentarze (1)
Ocena: 5 / 5
carlos (Ocena: 5) 02.03.2021 09:53
To fajny przykład na to, że SUV-y to uniwersalne auta, które sprawdzają się w wielu sytuacjach. Ciekawa ta Cupra, ale ja wolę japońskie. ;) Mam Qashqaia na abonament z Master1.pl. Świetny wóz, a w ramach miesięcznej opłaty jest już serwis i ubezpieczenie. Polecam wszystkim taką opcję. :)
odpowiedz
Polecane dla Ciebie