Dziesięciokrotnie wyższe kary za wyrzucanie śmieci przez okna aut

Koniec pobłażliwości dla samochodowych śmieciarzy. Kary za wyrzucanie m.in. niedopałków i śmieci czy wycieki z silnika mają wzrosnąć nawet dziesięciokrotnie. Eksperci opiniują nowy projekt ustawy, który może pomóc środowisku.
Dziesięciokrotnie wyższe kary za wyrzucanie śmieci przez okna aut
fot. iStock
19.02.2021

Często w lasach, czy na dużych placach niektóre osoby urządzają nielegalne wysypiska śmieci. Nierzadko można zobaczyć samochód, z którego są wyrzucane pospiesznie różnorakiej maści odpady. Leśnicy montują nawet specjalne fotopułapki, które mają pomóc w ustaleniu sprawcy, ale to za mało.

Jak informuje Krzysztof Gołębiewski, szef Departamentu Zwalczania Przestępczości Środowiskowej w Głównym Inspektoracie Ochrony Środowiska wraz ze swoją organizacją podjął współpracę z Ministerstwem Sprawiedliwości. Prace mają głównie dotyczyć zaostrzenia kar za przestępstwa przeciwko środowisku. Chodzi m.in. o składowanie odpadów niebezpiecznych, ale w tej kwestii nie zapomniano o kierowcach.

Kierowcy, którzy będą zanieczyszczać drogi, również zostaną surowo ukarani. W projekcie nowelizacji wskazano, że chodzi o m.in. wyrzucanie wyrzucanie niedopałków papierosów i śmieci przez kierowców czy o wycieki z aut oraz o zanieczyszczenia, które przedostają się na drogę czy chodniki za sprawą pojazdów wyjeżdżających z placu budowy.

– To jest też odpowiedź na oczekiwania społeczne bezkompromisowego działania przeciwko przestępcom środowiskowym. Ponadto, proponowane zaostrzenie kar ma również pełnić rolę prewencyjną, tak aby skutecznie zniechęcać potencjalnych sprawców do ich popełniania – tłumaczył w wypowiedzi dla Polskiej Agencji Prasowej Krzysztof Gołębiewski.

W zależności od czynu i jego szkodliwości przeciwko środowisku będzie przewidziana odpowiednia kara finansowa. Tak jak ma to miejsce w przypadku mandatów za prędkość - jedziemy więcej “o 10 km/h, płacimy mniejszy mandat, niż jakbyśmy przekroczyli ją o 50 km/h” – dodaje Gołębiewski.

Nowy projekt ustawy zakłada dziesięciokrotne podniesienie maksymalnej kary, co wyniesie równe 5000 złotych. Dodatkowo sprawca popełnionego czynu będzie musiał na swój koszt usunąć śmieci, czy wyczyść zanieczyszczoną drogę.

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie