Gdzie w Europie jeżdżą najstarsze auta? Polska wypada bardzo słabo

ACEA, czyli Europejskie Stowarzyszenie Producentów Pojazdów przeprowadziło badanie. Sprawdzono średni wiek samochodów w Europie. Polska w tej kwestii nie ma powodów do dumy. Kto ma najstarsze auta na Starym Kontynencie?
Gdzie w Europie jeżdżą najstarsze auta? Polska wypada bardzo słabo
fot. iStock
17.02.2021

Rocznik samochodu nie mówi dużo o jego sprawności. Nierzadko starsze pojazdy są mniej awaryjne niż prawie nowe pojazdy. Z kolei wiek parku samochodowego może dużo powiedzieć np. o zamożności danego kraju.

Raport ACEA opiera się na danych z poszczególnych krajów Europy, które pochodzą od producentów pojazdów. W efekcie informacje mogą delikatnie odbiegać od rzeczywistości. Na przykład w Polsce średni wiek samochodu to 14,1 roku. Dane zgromadzone przez Ministerstwo Cyfryzacji podają, że przeciętnie auto w naszym kraju ma 14,6 roku. Dodajmy, że osoby tworzące raport ACEA bazowały na informacjach z 2019 roku, lecz mimo wszystko dają obraz europejskiej rzeczywiści, czyli jak wygląda park samochodów w poszczególnych państwach.

Średnia europejska to 11,5 roku, więc mamy jeszcze mnóstwo pracy, aby “odmłodzić” samochody w Polsce. Najmłodsze auta jeżdżą po Luksemburgu (6,5 roku), Austrii (8,3 roku), Irlandii (8,4 roku), Danii (8,8 roku) i Belgii (9,1 roku). Nie najgorzej jest u naszych zachodnich sąsiadów. Średnio samochód poruszający się po niemieckich drogach ma 9,6 roku.

Niestety wynik 14,1 roku powoduje, że Polska ma jedne z najstarszych aut w Europie. Delikatnie lepiej jest nawet na Łotwie i Słowacji. Tam średnio samochody mają po 14 lat. Z kolei Czesi nie mają  powodów do dumy. W ich przypadku średnia to 14,9 roku. Stawkę najstarszych aut w Europie zamyka Grecja (16 lat), Rumunia (16,5 roku), Estonia (16,7 roku) i Litwa (16,8 roku).

W Polsce nie mamy również najmłodszych autobusów. Średnio mają one 15,6 roku, gdzie europejska średnia to 11,7 roku. Nieco lepiej wypadamy w kategorii aut użytkowych. Średnio polskie ciężarówki mają 12,2 roku, zaś średnia europejska to równe 13 lat.

Polecane wideo

Komentarze (1)
Ocena: 5 / 5
marco (Ocena: 5) 17.02.2021 16:45
Problem polega na tym, że wszyscy chcą mieć auto, a wcale nie trzeba. Dzisiaj można wynajmować długoterminowo samochody kilkuletnie albo zupełnie nowe. Miesięczna opłata obejmuje też ubezpieczenie i pakiet serwisowy, w tym wymianę opon. Jak się to wszystko przekalkuluje, to wychodzi naprawdę super. I właśnie a 'propos - koszty używania takiego auta można obliczyć i zaplanować. W przypadku kupowania aut używanych to w sumie niemożliwe. ;)
odpowiedz
Polecane dla Ciebie