Wyliczyli 300 tys. złotych kary. ITD bezwzględne dla konwoju TIR-ów

Inspekcja Transportu Drogowego okazała się bezwzględna dla konwoju TIR-ów. Ciężarówki w sposób nielegalny przewoziły spore elementy dla farmy wiatrowej. Razem inspektorzy wyliczyli karę na blisko 300 tys. złotych.
Wyliczyli 300 tys. złotych kary. ITD bezwzględne dla konwoju TIR-ów
fot. WITD Gorzów Wlkp.
12.02.2021

Na drodze ekspresowej S3 w pobliżu Gorzowa Wielkopolskiego zatrzymano konwój, który wiózł części do wiatraków. Przede wszystkim przewożone elementy były za długie, za szerokie i za wysokie. Kierowcy nie posiadali żadnych dokumentów, które są wymagane do transportu tego typu gabarytów.

Łącznie zatrzymano osiem TIR-ów, które przewoziły spore elementy. Wszystkie należały do niemieckiej firmy transportowej. Jak się okazało, transport był niezgodny z unijnymi przepisami. W konsekwencji wszystkie osiem zestawów zostało zatrzymanych i unieruchomionych na jednym z parkingów na S3.

Największe zestawy miały prawie 50 metrów długości, blisko 4 metry szerokości i były wysokie na 4,5 m. W czasie kontroli ustalono, że to elementy do wiatraków. Załadowano je w Gorzowie i miały zostać przetransportowane na budowę farmy wiatrowej na Mazurach.

Po sprawdzeniu dokumentów i po przesłuchaniu kierowców ustalono, że firma transportowa wykonywała przewóz kabotażowy. Dodatkowo zezwolenia na przejazd tzw. gabarytów były wystawione na różne firmy, które de facto nie wykonywały transportu. Co więcej, samochody pilotujące konwój były źle oznakowane. Wobec przewoźnika zostały wszczęte postępowania administracyjne.

– Inspektorzy stwierdzili naruszenia na łączną kwotę ok. 300 tys. zł. Z uwagi na ograniczenia ustawowe ostateczna wysokość kar będzie niższa – informuje ITD.

W tym wypadku firmę ratuje zapis o maksymalnych limitach kar.

Niedawno pisaliśmy o firmie P. Adams Schwertransport, która transportowała 67-metrową łopatę wiatrową. Była przewożona pod kątem. Jeden z końców elementu wisiał kilkadziesiąt metrów nad ziemią. Co ciekawe najdłuższe łopaty mają ponad 100 metrów długości.

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie