Wielkie V12 pod maską. Kultowe auto wyścigowe wystawione na sprzedaż

Lata 90. przyniosły nam wiele wspaniałych samochodów, do których “wzdychamy” po dziś dzień. Jednym z takich aut jest Lamborghini Diablo. Na jednej z australijskich aukcji pojawiła się wyścigowa wersja tego modelu, który ma wielki silnik V12.
Wielkie V12 pod maską. Kultowe auto wyścigowe wystawione na sprzedaż
Fot. Trading Garage
11.02.2021

To właśnie Lamborghini Diablo było pierwszym samochodem wyścigowym włoskiej marki z Sant'Agata Bolognese. Auto dostało oznaczenie SV-R i wyprodukowano zaledwie 31 egzemplarzy do rywalizacji w serii Supertrophy.

Diablo SV-R to kompletnie przerobiona wersja seryjnej modelu. Znajdziemy tutaj wszystkie gadżety związane ze sportami motorowymi. Są to m.in. szyby wykonane z pleksi, bardziej agresywny zestaw aerodynamiczny z tylnym skrzydłem z włókna węglowego czy specjalne wyścigowe zawieszenie.

Pierwszy fabryczny egzemplarz Lamborghini Diablo SV-R był o 191 kilogramów lżejszy od seryjnego SV. Razem samochód ważył zaledwie 1385 kilogramów. Do napędu użyto wzmocniony wolnossący silnik V12 o pojemności 5,7 litra o mocy 540 KM, który został połączony z 5-biegowym “manualem”.

Na aukcji znalazł się egzemplarz z 1996 roku, który został wyprodukowany jako szesnasty. To konkretne Lamborghini brało udział w wyścigach w Europie oraz w Australii. Auto startowało m.in. w mistrzostwach Lamborghini Super Sport Trophy w 1998 roku. Za kierownicą znalazł się Fabio Santaniello, który odniósł zwycięstwo tym samochodem w 18 wyścigach w ciągu dwóch sezonów Pucharu Narodów Australii.

Oferowane Lamborghini Diablo SV-R ma numer startowy 666, co może symbolizować “bestię”, jaką jest włoski supersamochód, a tak naprawdę odnosi się to do serii wyścigów Australian Nations Cup. Nie zabrakło również naklejek sponsorów z tamtego okresu.

Ostatnio samochód przeszedł gruntowną renowację za 125 tys. dolarów (ok. 460 tys. zł). Cały proces odbył się przy użyciu nowych oryginalnych części. Obecnie Lamborghini Diablo SV-R może startować w serii EU / US International GT Legends, która obejmuje wyścig Le Mans Classic. Wyścigowy supersamochód jest na australijskiej aukcji w Trading Garage. Jego wartość to kilka milionów złotych.

Polecane wideo

To jest prawdziwa bestia. Kultowe auto wyścigowe wystawione na sprzedaż
To jest prawdziwa bestia. Kultowe auto wyścigowe wystawione na sprzedaż - zdjęcie 1
Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie