vulcan w goodwood

Festiwal Goodwood to nie tylko szybkie motory i samochody. Widzowie będą mogli także obejrzeć w akcji legendarny, brytyjski... odrzutowiec Avro Vulcan 698. Jedyny w takim stanie na świecie!
vulcan w goodwood
Jedyny na świecie Vulcan w stanie lotnym: do obejrzenia w Goodwood. Zdjęcie: Newspress
22.06.2014
Rafał Jemielita

„The Spirit of Great Britain”, bo tak właśnie się nazywa, jest jedynym egzemplarzem starego bombowca utrzymanym w stanie lotnym. Powrót do przestworzy zawdzięcza hojnym miłośnikom z brytyjskiej fundacji Vulcan to the Sky, którzy na skomplikowane modyfikacje samolotu wyłożyli w sumie ponad 400 tysięcy funtów i mnóstwo własnej pracy. Dzięki nim bombowiec będzie mógł cieszyć oczy widzów przez kolejne lata. Przedłużenie „życia” 54-letniego samolotu (ten Vulcan został oblatany w roku 1960) nie było jednak takie łatwe.

-Vulcan wymagał ogromnego nakładu pracy oraz wykorzystania najnowszych technologii. Błąd projektowy w zaledwie kilku tysięcznych cala mógł uziemić go na zawsze. - tłumaczy dyrektor naczelny całej operacji, Robert Pleming.

Nawet wśród wspaniałych, wartych wiele milionów samochodów, Vulcan będzie przebojem Goodwood. Zresztą nic w tym dziwnego. Nieczęsto zdarza się widzieć nad głowami 37 ton rozpędzonego "żelastwa". W dodatku wszystkich Vulcanów (i to w muzeach!) przetrwało zaledwie 20. Swoją drogą - ciekawe, co jeszcze pokażą za tydzień? Na pewno coś poleci, ale co?

Vulcan i myśliwiec Spitfire z II wojny światowej. Zdjęcie: Newspress

 

 

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie