Koniec z bramkami na autostradach. Jest pomysł na rozładowanie kolejek

Korki na autostradowych bramkach są koszmarem niejednego polskiego kierowcy. Już w tym roku ma to się zmienić. Dlatego Krajowa Administracja Skarbowa przygotowuje nowe radiowozy, które będą kontrolować płatne odcinki dróg.
Koniec z bramkami na autostradach. Jest pomysł na rozładowanie kolejek
fot. iStock
04.02.2021
Kamil Nowicki - Redaktor prowadzący AutoStuff.pl

Od 2020 roku to Krajowa Administracja Skarbowa odpowiada za płatne odcinki autostrad. Wedle nowego pomysłu państwowej instytucji już za parę miesięcy nie będziemy musieli stać na autostradowych bramkach, aby zapłacić za przejazd. Chodzi o system poboru opłat e-Toll.

Już w pierwszym kwartale tego roku rozwiązanie ma być dostępne dla aut powyżej 3,5 t dopuszczalnej masy całkowitej. Dopiero od 1 grudnia e-Toll ma zostać udostępnione dla wszystkich. Oznacza to, że płatne odcinki państwowych autostrad przejedziemy bez stania na tzw. bramkach.

Dlatego KAS przygotowuje się do nowego planu poboru opłat. W tym celu zamówiono 102 radiowozy dla ITD. Będą to 32 auta w nadwoziu kombi oraz 70 furgonów z zabudową umożliwiającą prace biurowe jak np. wypisanie mandatu. Zamówionymi samochodami mają być Fordy Focusy oraz Fordy Transit Custom - informuje dziennik.pl.

Pojazdy mają mieć nowoczesne kamery. Z kolei w kogucie zostaną zamontowane skanery laserowe LIDAR wykonujące pomiary. Ma to umożliwić rozpoznawanie tablic rejestracyjnych. System zamontowany w radiowozach w czasie rzeczywistym będzie sprawdzał, czy dany samochód uiścił opłatę elektroniczną za korzystanie z autostrady.

Według producenta urządzeń zainstalowanych w zamówionych samochodach, skuteczność takiego systemu jest na poziomie powyżej 98 proc. Dodatkowo odczyt tablic rejestracyjnych może być przeprowadzony nawet w nocy oraz do prędkości względnej 250 km/h. Wszystkie auta będą dostarczone przed końcem 2021 roku - czytamy w dziennik.pl.

Jak podaje Ministerstwo Finansów, oprócz ITD kontrolę ma przeprowadzać również policja, straż graniczna i KAS. W przypadku braku opłaty za przejazd autostradą będzie groził mandat, który wyniesie 500 złotych.

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie