Tuż pod nosem Volkswagena. Ukradli 70 aut z placu koło fabryki

Kradzieże aut spadają, ale nadal nie brakuje wyrachowanych złodziei samochodowych. Jak się okazuje, potrafią przywłaszczyć sobie cudze pojazdy z miejsc, w których ochrona odgrywa główną rolę. Do nietypowego zdarzenia doszło w fabryce VW w Wolfsburgu.
Tuż pod nosem Volkswagena. Ukradli 70 aut z placu koło fabryki
unsplash.com
02.02.2021
Kamil Nowicki - Redaktor prowadzący AutoStuff.pl

Fabryki grupy Volkswagena są strzeżone jak twierdze. Ochrona, monitoring, skrupulatnie rejestrowane dane wjeżdżających osób, które dalej są kontrolowane przez pracowników Volkswagena. Niektórzy porównują procedury niemieckiej firmy do kontroli granicznych.

Pomimo wielkich starań coś poszło nie tak. Z placu fabryki w Wolfsburgu skradziono blisko 70 nowych samochodów. Wartość poniesionych szkód szacuje się na 3 miliony euro. Co ciekawe złodzieje kradli samochody pomału. Robili to między 2016 a 2018 r. - informuje Wolfsburger Nachrichten.

Fabryka produkuje 700 tys. aut rocznie. Spora liczba nowych samochodów to również duża ilość ciężarówek, które zabierają nowe Volkswageny m.in. do poszczególnych dealerów. Co więcej, na placu auta stoją otwarte z kluczykami w środku. Zabezpieczeniem są kody QR, będące identyfikatorem poszczególnych pojazdów.

Odkryto pierwsze błędy systemu bezpieczeństwa fabryki. Monitoring był przechowywany zaledwie 4 dni, więc prawdopodobnie wszelkie nagrania przepadły. Dodatkowo dział logistyki zorientował się dopiero po tygodniu, że transport nie trafił pod wskazany wcześniej adres.

Pomocne okazały się kamery zainstalowane przez policję. Zarejestrowano na nich jedną z kradzieży. Miała miejsce w październiku 2018 roku i dotyczyła trzech Golfów i pięciu Tiguanów. Taka liczba odpowiada jednej w pełni załadowanej lawecie. Samochody trafiły do Bułgarii.

Według śledczych kierowca ciężarówki prawdopodobnie pokazał zestawienie zupełnie innych samochodów, niż te, które miał na naczepie. Dodatkowo pracownik ochrony według procedur nie mógł skontrolować transportu. Okazuje się, że nie licząc 8 aut, prawie 70 pojazdów przepadło bez wieści.

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie