Płatne ekspresówki? Nowy pomysł rządu

Polskie autostrady nie należą do tanich. Sprawy kierowcom nie ułatwia również system płatności. Opłaty są uiszczane na tzw. bramkach. Wkrótce ma to się zmieniać, wraz z wprowadzeniem nowego systemu poboru opłat, który prawdopodobnie obejmie również ekspresówki.
Płatne ekspresówki? Nowy pomysł rządu
unsplash.com
28.01.2021

Niestety pobór opłat na autostradach na tzw. bramkach jest wyjątkowo kłopotliwy. Konsekwencją czego jest tworzenie się korków - kierowcy tracą czas i pieniądze. Co sprawia, że polskie autostrady nie są takie szybkie, skoro po koniec “hamują” nas bramki.

Z inicjatywą wyszło ministerstwo finansów. Już w tym roku do użytku ma wejść system poboru opłat e-Toll. Na początku zastąpi viaTolla, którego używają kierowcy ciężarówek, a następnie będą z niego korzystać osobówki. System ma zacząć działać od 1 lipca i będzie funkcjonował w oparciu o satelitarne pozycjonowanie samochodów. Warto przypomnieć, że viaToll działa na zasadzie pozycjonowania radiowego. Dodatkowo 1 grudnia 2021 r. kończą się umowy na obsługę manualnego systemu poboru opłat.

Na początku nowym system e-Toll mają zostać objęte dwa odcinki autostrad - Konin-Stryków i A4 Sośnica-Wrocław. Stopniowo będą dołączały kolejne drogi. Jak się okazuje przedstawiciele Ministerstwa Infrastruktury zakładają możliwość, że system będzie również działał na drogach ekspresowych.

– Oparcie nowego systemu poboru opłat na technologii satelitarnej ma na celu m.in. znaczne uproszczenie procesu rozszerzania sieci dróg płatnych. Architektura systemu jest tworzona tak, aby w przyszłości możliwe było objęcie nim wybranej sieci dróg ekspresowych i autostrad w Polsce – powiedział wp.pl Szymon Huptyś, rzecznik Ministerstwa Infrastruktury.

Według rzecznika opłaty za drogi ekspresowe mają dotyczyć aut ciężarowych, ale nie wiadomo kiedy miałyby zacząć obowiązywać. Chociaż system e-Toll spokojnie pozwoliłby na wprowadzenie opłat dla osobówek przemieszczających się po drogach szybkiego ruchu, co leży w kwestii rządu. Dodatkowo nowe rozwiązanie technologiczne pozwoli w łatwy sposób naliczyć opłaty za darmowe odcinki autostrad, co na pewno odczują wszyscy kierowcy.

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie