Czy da się driftować autem elektrycznym? BMW i4 pokazuje, jak latać bokiem

Jak widać cała motoryzacja idzie w jednym kierunku o nazwie elektryfikacja. Nawet marki, które towrzą auta stricte dla petrolheadów zaczynają tworzyć i produkować sportowe "elektryki". Pracami nad jednym z modeli pochwaliło się ostatnio BMW, co było dość efektowne.
Czy da się driftować autem elektrycznym? BMW i4 pokazuje, jak latać bokiem
materiały prasowe
27.01.2021
Kamil Nowicki - Redaktor prowadzący AutoStuff.pl

Jeszcze parę lat temu auta elektryczne były większą egzotyką niż supersamochody z Włoch, dzisiaj to się zmienia. W zasadzie każdy producent produkujący osobówki ma chociaż po jednym “elektryku” w swojej ofercie. BMW zaprezentowało zakamuflowany model i4 w nadwoziu Gran Coupe, który będzie zasilanym w 100 proc. energią elektryczną. Głównym rywalem ma być Tesla Model 3.

Jak przystało na BMW - i4 zostało pokazane na torze, ponieważ samochód ma mieć sportowy charakter, o czym mówią dane techniczne. Najnowszy “elektryk” od Bawarczyków ma dysponować w topowej odmianie mocą 530 KM, co ma zapewnić sprint do “setki” na poziomie 4 sekund, a na jednym ładowaniu i4 przejedzie 600 kilometrów. Akumulator 80 kWh będzie kompatybilny z szybką ładowarką 150 kW.

Samochód jest w fazie testów, więc jest cały czas sprawdzany i udoskonalany, co widać na zdjęciach. BMW  musi “latać bokiem”, więc model spełnia podstawowy warunek fanów bawarskiej marki. Kto wie, może za 30 lat BMW i4 będzie tym samym, co dzisiaj tanie modele serii 3 E36 do “upalania”. Czas pokaże jak trwała będzie technologia i baterie.

Inżynierowie podkreślają, że pomimo możliwości wykonywania efektownych poślizgów - auto ma trzymać się dobrze drogi i zapewniać dużą stabilność oraz bardzo dobre przyspieszenia na prostych.

BMW i4 ma wykorzystywać nową technologię amortyzatorów, która ogranicza ruchy nadwozia podczas ruszania. “Elektryk” będzie posiadał specjalny system ograniczania poślizgu kół, który umożliwi natychmiastowe przeniesienie tak dużej mocy.

Bawarski elektryk ma zachować równowagę między sportem a komfortem. Inżynierowie BMW pracują nad zmniejszeniem wibracji nadwozia spowodowanych nierównościami na drodze i na zakrętach. W ciągu kilku najbliższych miesięcy producent powinien w pełni zaprezentować swój samochód. BMW i4 ma być dostępne w salonach na początku 2022 roku.

 

Polecane wideo

Czy da się driftować autem elektrycznym? BMW i4 pokazuje, jak latać bokiem
Czy da się driftować autem elektrycznym? BMW i4 pokazuje, jak latać bokiem - zdjęcie 1
Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie